| melanya a întrebat:

Dragi prieteni de pe TPU, ieri am vândut un apartament, la notar, cu act de vânzare cumpărare. Plata s-a făcut prin ordin de plată, după ora 14 (fiind vineri). Banii nu au intrat încă în contul meu. De la bancă mi s-a spus că banii îmi vor intra în cont luni dimineață.
Ați fost într-o situație asemănătoare?
Credeți că banii ar putea intra azi (sâmbătă) sau luni?

Răspuns Câştigător
| Standt a răspuns:

Daca Banca a spus luni, luni vor fi. Sambata nu are cine sa faca operatiunea.
Oricum, nu ai de ce sa te temi. Daca banii nu intra, tranzactia se anuleaza. Asta e avantajul platii prin Banca.

6 răspunsuri:
| melanya explică:

Update: Au intrat banii în cont.

| Violleta2022 a răspuns:

Platile bancare dureaza 24 de ore, daca se face intre filialelel aceeasi banci, sau 48 de ore intre banci diferite.

Sambata si duminica nu lucreaza nici o banca din lume, deci este imposibil sa intre banii in weekend.
Verifica contul bancar luni sau marti si numai dupa ce ai banii in cont ii dai cheile apartamnetului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In weekend uri nu se fac transferuri bancare. E ceva normal. Luni vor intra banii, după ora 10-11

| Hyperion7 a răspuns:

Luni

| VoidEternal a răspuns:

Luni, cum ți s-a spus.

| ClaRa91 a răspuns:

Poate contul aluia e gol. Tocmai ai facut cadou un apartament.