| Calinizvoru a întrebat:

Dumnezeu si-l creeaza omul in minte sau el exista in spatiu? De ce il chemam atata pe Doamne Doamne,nu ca sa ne aducem aminte de el si sa ne dormam idea de creator in mi te? Adica faptul ca universul e un mister te face sa te intrebi cine a creat universul si de unde vine si ce-i cu minunea asta, iar creatorul din minte(care probabil e chiar mintea ta)iti inventeaza povesti? Adica daca crezi in creator n-ai cum sa nu crezi in ce zice biblia nu? Creatorul stie tot pentru ca el a creat? Creatorul spune adevarul pentru ca el e singurul vinovat si singurul creator? Oare Dumnezeu e creator sau doar creierul e creator? Sau creierul si Dumnezeu e totuna? Sa zicem ca eu imi pun intrebareabig grine ce traim? Dumnezeu e de fapt intrebarea de ce traim? Si tot el da raspunsul pentru ca el e creatorul si el stie toate raspunsurile?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este o inventie umana, in primul rand ideea de dumnezeu ofera o speranta, si o intelegere primitiva a ceea ce il inconjuara pe om, practic omul l-a creat pe dumnezeu, faza cu dumnezeu care a existat dintodeauna nu raspunde la intrebarea cum a aparut si doar ocoleste raspunsul in mod copilaresc, mami mos craciun exista? pai a existat dintodeauna, daca mergem intr o pestera si tu ma intrebi dar picturile cine le-a pictat? si eu raspund pai au existat dintodeauna, nu cred ca vei fi multumit de raspuns

Eliade istoria religilor https://drive.google.com/......wiOyI/view

Richard Dawkins - Dumnezeu: o amagire
https://drive.google.com/......hrQms/view

Stiinta Il Respinge Pe Dumnezeu? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=6xU6ckzbpL8

Are Dumnezeu un viitor? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=A7GBznyiV3k
Documentare Stiinta

Este creatia un model viabil al originii in era stiintifica moderna? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=VAG9q99NG_k

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Calinizvoru):

Pai zeus normal ca a existat dintodeauna, lasa-ma cu vrajeli de astea

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Calinizvoru):

Auzi eu nu am timp de pierdut aiurea

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Calinizvoru):

Am spus eu asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu există din totdeauana. (Ps. 90:2; Is 40:28; Rev 1:8)
Pe Dumnezeu nu îl cheamă Doamne, Doamne, ci Iehova (cu varianta Iahve, îl limba română)
Unii ar întreba: Daca acesta este numele lui Dumnezeu, unic, de ce în fiecare limbă e diferit? Pentru că în limba ebraică este YHWH. În română i se spune Iehova, în engleză Jehowah, în franceză Jéhovah, în germană Jehovas, în olandeză Jehovah, în poloneză Jehowy și tot așa. Un exemplu actual ar putea fi următorul: în română este Ioan, în engleză este John, în olandeză este Jan, în franceză este Jean.
Creatorul există dintotdeauna (v. versetele menționate).
Nu poți să crezi în cineva sau ceva, dacă nu ai o dovadă. Noi avem Biblia. Te invit să o studiezi. Poate că răspunsurile la întrebările se vor clarifica.
Ci siguranță că Dumnezeu ne-a creat, avem scris în Biblie. Creierul și Dumnezeu nu sunt tot una.
De ce trăim?
Ps. 92:5; Gen. 1:28;
Dumnezeu ne-a creat prin iubire. Scopul lui este să trăim în armonie. Dar pentru că Adam și Eva au păcătuit, păcatul a intrat în lume, și pentru ca Dumnezeu să își îndeplinească scopul, l-a trimis pe un ``al doilea Adam``, fără de păcat, pe Isus Cristos, Fiul Său care s-a întrupat de la Maria, și a fost omorât. Isus Cristos a fost prima creația a lui Dumnezeu. Trăim pe acest pământ, în acest sistem, pentru că încă Dumnezeu nu și-a atins scopul de a fi cu toții pe un pământ veșnic și frumos.