| TheWorstNightmare a întrebat:

Dupa voi ce inseamna sa fii cu adevarat prost?

Răspuns Câştigător
| Kyuubimon a răspuns:

Nimeni nu e prost. Exista o distinctie intre a fi prost si a fi intelectual. Asa cum se se poate face si distinctia intre ingineri si intelectuali (in trecut) pentru ca inginerii ieseau pe banda rulanta. Azi pe banda rulanta ies economistii, juristii, psihologii, preotii etc. Intre intelectuali si artisti semnul e diferit si nu egal, in marea majoritate a cazurilor. Un om inteligent nu e neaparat un intelectual.
Nu exista prosti. Dupa parerea mea. Ci doar persoane needucate sau mai putin educate. Sau nascute cu un IQ mai coborat. Sau cu o conditie genetica, un handicap de exemplu.
Oricat ar fi o persoana considerata de proasta, sa nu uitam ca e parte din specia umana, specie inteligenta.
Doar persoanele cu fumuri considera pe cei din jurul sau ca sunt prosti. In general prostii (imprumut eticheta) vorbesc despre semenii lor folosind aceasta terminologie.
Oamenii sunt fiinte inteligente. Rad. Glumesc. Vorbesc articulat. Au aspiratii. Sentimente. Credinta. Constiinta. Ratiune. A spune despre un semen al tau ca e prost e o rautate gratuita.

2 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Dupa mine sa n-ai ambitie si incredere in tine,, deoarece nu toti sunt destepti si ajung directori dar poti fi destept si sa-ti atingi idealul pe care consideri ca poti sa-l atingi, daca nu-l atingi atunci te poti considera prost ( dar ce s-ar face lumea numai cu minti luminate, destepti etc... orice padure are uscaturile ei )

| ovidius a răspuns:

Să nu-ţi dai seama de asta.
Lucrul ăsta mi se pare cel mai grav (mai ales dacă eşti orbit de vreun orgoliu).