| andreea1valentina6768 a întrebat:

E adevarat ca daca iti tii parul in coada foarte mult timp si strans poti sa chelesti? Vad o groaza de clipuri pe Youtube care zic asta

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| isemilia a răspuns:

Nu "chelesti". Doar ca il intinzi mai mult decat ar trebui (ma refer de la radacini pana la elastic) si apar forte (tensiunea in fir e cea mai importanta. Practic, din cauza faptului ca intinzi un fir mult (si pentru o perioada lunga, dar asta nu e atat de important)) care trag parul din radacina. Acum acele forte sunt foarte mici, nu iti imagina ca daca iti prinzi parul cu un elastic dupa o secunda iti cade tot. Insa, cu timpul, radacina acestuia se tot slabeste si firele iti vor cadea mai des intr-un numar mai mare decat ar trebui.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu daca poti sa chelesti dar clar ca bine scalpului nu faci.Adica il ti mereu in tensiune.
Eu rar în prin strâns în coda.In general imi e desprins, iar in casa ori în coada lejeră, ori împletit.

| Catrice a răspuns:

Da