| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca produsele astea congelate pot fi si de 10 ani acolo in congelatoarele alea? Daca da atunci ar fi cel mai bine sa nu se consume niciodata produsele alea sau daca consumi sa consumi cat mai rar? Ca de exemplu si legume congelate. Sau legumele congelate sunt ok? Sau sunt mai ok?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat, fiindca au termene de expirare de maxim 1-2 ani si nu au voie sa le tina in magazin dupa expirare.
Ma refer la produsele conservate, fiindca cele proaspete, precum carnea, branza, oualele au termen de cateva zile, saptamani, iar cele congelate de cateva luni.

| dullcat a răspuns:

Cine a zis ca stau 10 ani acolo? Ai urmarit iar vreun video conspirationist? Cu cat stau mai mult cu atat isi pierd gustul si textura (de obicei dupa un an se intampla asta), chiar daca nu te imbolnavesti cand le decongelezi, gatesti si consumi.Deci ce interes ar avea magazinele sa tina mancare proasta la congelator?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cine spune?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns:

Maxim câteva luni pot sta produse congelate.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

După ce sunt decongelate nu mai pot fi recongelate.