| AdioTPU a întrebat:

E normal ca o persoană care a avut parte de abuz fizic și emoțional in copilărie și adolescență, sa ajungă să urască nedreptatea la vârsta adultă și să aibă latura protectoare mai dezvoltată decât la alții? Urăște orice forma abuz asupra unui om vulnerabil și fără apărare și are o mare râvnă pentru dreptate și ordine.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Depinde de persoană.
Unii ajung să urască nedreptatea, alții ajung abuzatori la rândul lor.
Asta am întrebat și eu odată.
De ce două persoane născute și crescute în condiții identice, ajung să o ia pe căi diferite? (din punct de vedere al caracterului).
Probabil că nașterea, creșterea, dezvoltarea nu sunt atât de definitorii pe cât s-ar crede.
E posibil să mai existe și o componentă de predestinare.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru unii da. Abuzul are și el diverse urmări. Unii duc mai departe aceste abuzuri pentru că așa considera că e normal. Alții care înțeleg la ce abuz au fost supuși probabil trec în extrema cealaltă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Mosotti a răspuns:

Aici ai cam spus exact ce zicea Rosalia, acelasi caz l-a prezentat, hmm...

| T0T a răspuns:

Ar trebui să fie normal să urăști nedreptatea oricum.

| dullcat a răspuns:

Mi se pare perfect normal.In astfel de situatii copilul fie va ajunge la fel ca abuzatorul la varsta adulta, fie va trece de partea cealalta, incercand sa-i ajute pe cei care sufera la fel. Varianta din urma e de preferat, dar realitatea, din pacate, e alta.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Depinde.

| Kornuletz540 a răspuns:

Este adevărat, cu excepția criminalilor în serie, peștilor, dictatorilor, violatorilor și infractorilor.