| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că spiritul justițiar este înnăscut sau dobândit?
Este întâlnit îndeosebi la persoanele care au avut parte de bullying în copilărie/adolescență dar oare dacă acele persoane nu ar fi avut parte de tratamente rele, ar mai fi avut acel simț al dreptății?

Am spus într-o postare recentă că eu am avut parte de mult bullying în școala generală și acum detest orice formă de agresiune (verbală sau fizică) sau nedreptate asupra persoanelor fară apărare.
Simt intensa nevoie de a proteja și apăra persoanele batjocorite și umilite și de a pune la punct pe cei care profită de ele.
Nu a fost întotdeauna așa, deoarece în școala primară, în unele ocazii, am fost chiar eu un bully, batjocorind împreună cu câțiva colegi o altă colegă care era marginalizată și stigmatizată.
Ce-i drept eram imatură atunci, personalitatea mea nu era încă formată.

Oare aș mai avut azi același spirit justițiar dacă aș fi fost o răsfățată a destinului sau cea mai populară fată din școală? thinking

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Spiritul justițiar se mai moștenește moștenește.
In cazul meu mama mea are un spirit justițiar și am luat și eu de la ea acest tip de spirit.
Te poți infecta cu spiritul justițiar și dacă citești mult.De exemplu când eram în gimnaziu eram pasionat de istorie și in viitor voiam să fiu la fel de mare că multe personaje istorice.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Și eu l-am dobândit.
Cei populari mai recurg la acte de filantropie pentru a își face reclamă. Un filantrop adevărat deosebește lucrurile făcute cu drag, față de cele în care se urmărește un interes.
Nu cred că bullying-ul e singura metoda de a capăta spiritul justițiar, unii îl preiau din familie, anturaj, sau religie.
Înnăscut nu prea are cum să fie, poți eventual să fii emotiv și ușor impresionabil din copilărie, să nu suporți să vezi nedreptate.

| Hammurabi a răspuns:

Presupun că e dobândit.
Eu nu prea îl am cam deloc. Și sunt conștient de asta.
Urăsc violența fizică sub orice formă, chiar și pe cea verbală.
Asta nu înseamnă că nu m-aș băga dacă ar fi cazul, să apăr un amărât care e agresat/abuzat îndiferen cum. Dar simt că nu prea face parte din mine.

| Emma30555 a răspuns:

Il ai din educatie, empatie. Eu cred ca fiecare a simtit efectele unui tip de bulling, in proportii diferite, am mai spus asta, chiar si cei populari, posibil au fost umiliti de alte persoane, sau in familie, dar cred ca fiecare a simtit cum este sa fii nedreptatit. Eu pot sa inteleg bullingul si de ce se face, mai ales cel in proportie mica, dar ma enerveaza nedreptatea de orice fel, cum ar fi abuzul fizic fata de femei, batrani, animale, cum ar fi faptul ca unii profita de neatentia unora pentru a beneficia de ceva sau a si insusi meritele altuia etc.

| Crackman a răspuns:

Este posibil, nu toti care au fost traumatizati trebuie sa fie asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranta nu!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poți să dezvolți, te rog? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sti ca eu am raapuns la orice intrebare!
Ma simt singur, imi dai un kiss? sad