| nuintelegyzyz a întrebat:

E posibil sa vina vreodata un virus mult mai puternic ca coronavirus? Avand in vedere ce medicina avem nu ne-ar descurca? Sau sa impiedicam?

13 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Iti induci frici inutile, in caz de alt virus oricum nu ai unde sa fugi, vom reveni la izolare daca este cazul, e cea mai eficienta metoda.

| Violleta2022 a răspuns:

La virusi noi nu are cum sa te ajute medicina de nicaieri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E posibil, de ce nu

| nuintelegyzyz explică (pentru suntserios):

La fel de puternic ca ciuma? de ce? mai suntem in anii 1920? si oricum avem medicina mai evoluata.

| nuintelegyzyz explică (pentru suntserios):

Gen sa se transmita prin aer zic.

| suntserios a răspuns (pentru nuintelegyzyz):

Eee, atunci nu mai e posibil.

| nuintelegyzyz explică (pentru suntserios):

Argumente? si ce crezi daca vom avea ai asa de inteligenti incat sa faca treaba omului, daca vom creea vreodata asa ceva, noi romanii o sa dispunem de astea? ma indoiesc avand in vedere cum gandim noi fata de straini.

| suntserios a răspuns (pentru nuintelegyzyz):

Niciun argument.
pui niste intrebari care nu merita prea multe arumente la raspunsuri

| dullcat a răspuns:

Ce rost are sa te gandesti la astfel de scenarii sumbre? Nu putem sti, vom afla la acel moment.

| J0B0MAT a răspuns:

Este posibil.
Nu prea ne-am descurca.În ultimii zeci de ani gradul de cumpărare a medicamentelor a crescut, dar rata de îmbolnăvire a oamenilor a crescut chiar mai mult, în loc să scadă.La fel și numărul bolnavilor de cancer a crescut cu vreo 20% și de la o vârstă din ce în ce mai fragedă, iar acest procent se așteaptă să crească. Deci nu, nivelul medicinei de azi nu ajută.
Lumea este din ce în ce mai bolnavă, în mare datorită toxinelor pe care le consumăm zi de zi deoarece cam nimic nu mai e natural, poluării, radiațiilor emise de toate dispozitivele electronice, iar medicina nu ține pasul cu toate astea. Dacă ar mai veni un virus și mai puternic, victimele ar fi mult mai numeroase și am scăpa mult mai greu de el.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. Cu cat antibioticele devin mai puternice, cu atat si virusii vor fi mai puternici. Deoarece ei sufera mutatii in mod constant in functie de imprejurari. De aceea nu este recomandat sa iei antibiotic la orice raceala sau afectiune virala pe care o poti infrunta si singur. Pentru ca virusii pot dezvolta imunitate la antibiotice. Deja la momentul actual, companiile farmaceutice dezvolta in continuare antibiotice din ce in ce mai puternice, bazate pe culturile virale luate din ultimele epidemii.

| mODIN a răspuns:

Puternic în ce sens? Sunt multi viruși mult mai letali de atat, dar majoritatea se transmit pe alte căi decât prin aer. Ai putea spune că Ebola, zica dau chiar și malaria sunt mai puternice.

| ALM2000RO a răspuns:

E posibil orice, nu cred că se poate preveni, dar cred că ne-am descurca mult mai bine ca data trecută cu corona fiindcă s-au învățat multe din treaba asta și acum avem experiență.