| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand rostesti numele unei persoane din intamplare, fara sa te fi gandit la el, acea persoana se gandeste la tine? Ce alte superstitii mai stiti?

22 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu prea cred eu ca este adevarat.Sunt doar mituri.

Cand vezi un avion si iti pui o dorinta se indeplineste big grin
Daca te uiti la ceas cand este ora fixa te iubeste cineva
Daca treci pe sub o scara ai ghinion.
Daca ti pumnii stransi ai noroc
Daca ti degetele incrucisate ai ghinion

Si multe altele.happy

mira
| mira a răspuns:

Nu este adevarat, dar daca iti place sa te autiluzionezi, poti s-o faci. Mira

| inna a răspuns:

Nu trebuie sa crezi in asa ceva.

De ex. eu mereu credeam ca in ziua de 13 voi avea ghinion si cand stateam toata ziua cu gandul ca e 13 parca numai ghinioane aveam, dar cand nu bagam in seama ce zi e si realizam a doua zi cand deja trecuse ziua de 13 realizam ca totul a fost bine si ca era numai in inchipuirea mea.laughing

| Bishop a răspuns:

Si daca te uiti 3 nopti la rand la aceeasi ora (00:00) ce inseamna?

| dulshe a răspuns:

Nu cred, nu cred in superstitii cu totul ca stiu multe. De ex:
-Cand cineva te calca pe picior inseamna ca iti moare mama
-Cand poti un papuc da si unul nu, iti moare mama
-Cand trece o mata neagra prin fata ta, iti taie calea

happy

eileen
| eileen a răspuns:

Eu stiam de vineri 13, pisica neagra care iti taie calea, sa nu treci pe sub scara, si multe altele. Dar eu una nu cred in ele.

| andreea_8479 a răspuns:

Se mai intampla..insa nu cred ca este 100% adevarat
superstitii sunt multe sh daca am crede in toate..pff...asta ar insemna sa ne oprim din drum sa nu facem anumite lucruri etc
mergem inainte orice ar fiwinking

| borsec a răspuns:

Nu cred ca este adevarat.

Sa nu te intorci din drum ca-ti merge prost.
Martea cele trei ceasuri rele.
Sa nu cosi camasa cand o ai pe tine ca ramai cu mintea cusuta, iar daca totusi cosi camasa cu ea pe tine sa tii in gura o bucata de ata.

| zamfira a răspuns:

Nu, bineinteles ca nu e adevarat. Superstitiile sunt niste povesti si tin de nevoia oamenilor (de cele mai multe ori ori, a oamenilor lipsiti de educatie) de a-si explica lumea inconjuratoare. Nu trebuie sa te temi de superstitii si nu trebuie sa crezi in ele. Odata inradacinate in creirul tau, iti va fi mai dificil sa traiesti liber pentru ca tot timpul te vei gandi "vai, ce o sa mi se intample." De ex, ca sa fac o gluma: crezi ca e adevarat ca unde bate tata, creste? big grin La cata bataie am luat eu de la tata in copilarie, ar fi trebuit sa fiu mega obeza. big grin Si sunt un tir.happy

| adi a răspuns:

Nu cred...
Unii dintre noi vorbesc mereu despre altii, si culmea, nu se gandeste nimeni la ei.

| ghem a răspuns:

O fi adevarat ca daca ma gandesc ca o s imi apara bube maronii si purulente pe manute cel care se gandeste la asta este cu adevarata diabolic? Orae este adevarat ca dacaa mananc usturoi seara si nu ma spal pe dinti n- o sa fiu atacat de vampiri in timpul zilei?rolling on the floor)))))))probabil din cauza duhoriirolling on the floor)))))))

| Georgy_6437 a răspuns:

Nu cred... mai este cu sughitul :cand sughiti si te gandesti la o persona daca ti se opreste sughitul inseamna ca aseea persoana te-a pomenit...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Eu cred în chesti de genul ăsta, dar puțin.
Când mă mănâncă palma dreaptă iau bani, când mă mănâncă ochiul drept văd bărbat, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este adevarat ca 13 este zi cu ghinion?
este adevarat ca daca fluieri in casa iti moare cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce semnifica faptul ca te gandesti des la cineva si in acelasi timp te apuca sughitatul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sexysmugsmug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este adevarat cand moare cineva se opreste ceasul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

eu stiu ca te injura.
sau ca persoana care iai pomenit numele vorbeste despre tine dra de bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu te gandesti laun animal si el se ganedeste la tine sau la o pernoana tu te gandesti la ea si ea la tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da atunici cand cineva se gandeste la tine si tu te gandesti la el.

| Ellllenna a răspuns:

Nu, inseamna ca tu gandesti la acea persoana. Dar e o chestie care e adevarata:
Fii atenta mie imi place de un baiat si el ma place pe mine si atunci cand sughit si ma gandesc la el imi trece sughitul.Asta insemna clar ca el ma place.Deci atunci cand sughiti ia fiecare pesoana in parte si vezi la care se opreste sughitul.La acela care se opreste inseamna ca te place.