| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca mireasa poarta o rochie crem si nu alba a "sarit calul" inainte de nunta?

Mama mi-a zis asta intr-o zi si necrezand-o am hotarat sa va intreb si pe voi, cei de pe TPU., cei care imi sunteti alaturi in unele momente cum e. Va multumescwinking

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Inseamna ca este mai neconformista! Culoarea alba a rochiei nu este o garantie a virginitatii. Miresele se pot imbraca in alb si la a doua casatorie! Si numa' "nesarite peste cal" nu sunt!

| TeoPT a răspuns:

Foarte puține mirese au calul nesărit înainte de nuntă laughing

| Lora a răspuns:

N-am mai auzit pana acum asa ceva cert e ca daca iti place ceva nu trebuie sa te uiti in gura lumii, nu trebuie luate in seama superstitiile ci faci ce-ti dicteaza sufletul si te simti implinit.

| DeeeaA a răspuns:

Nu pentru minewinking

| DeeeaA a răspuns:

Mama mi-a zis asta intr-o zi si necrezand-o am hotarat sa va intreb si pe voi, cei de pe TPU., cei care imi sunteti alaturi in unele momente cum e. Va multumescwinking

| harciog a răspuns:

Da'cine a zis ca ai voie sa inveti sa calaresti numai dupa nunta? De fapt despre "mirese si cai "era vorba, nu?

| GatitulMiresei a răspuns:

Albul inseamna puritate. De aici si ideea ca rochia alba denota puritatea miresei. Asta-i toata explicatia.