| Aimeeee a întrebat:

Este adevarat ca în viata este bine sa nu ai așteptări? (de la ceilalți)
Eu sunt de părere ca asa e mai bine deoarece, consider ca, mai bine sa fii surprins, decât sa ai așteptări și sa fii dezamăgit.
Argumentați-va răspunsul, va rog! happy

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Corect. Principala sursă a dezamăgirilor noastre sunt aşteptările noastre.
E mai bine să rămâi plăcut surprins (de la orice nimic), decât dezamăgit (că ai obţinut mult, dar nu destul, nu pe cât te aşteptai).

| mgtow a răspuns:

Asteptarile le poti face tu cu mintea ta, in caz ca ajungi sa intelegi legea atractiei

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este bine sa ai asteptari cat mai mari de la tine si cat mai mici de la ceilalti. Asa vei fi un om bun si vei darui suficient. Si doar asta conteaza pana la sfarsit

mira
| mira a răspuns:

Este o atitudine inteleapta, dar imposibil de a fi consecvent cu ea.

| zăGhost a răspuns:

Da, aşa ama vea o viaţă mult mai uşoară, dar după cum s-a mai spus, aşa ceva e utopie în rândul oamenilor obişnuiţi.
Îţi trebuie un echilibru interior de neclintit pentru a reuşi asta cu toţi oamenii din jur.

| Fatamuntilor a răspuns:

Asa este! Mai putine asteptari, mai putine dezamagiri.
Nici nu stii de cate ori am fost dezamagita din cauza celor apropiati.

| danay72 a răspuns:

E bine sa ai asteptari de alti, asa arati ca te respecti in primul rand pe tine si nu te imprietenesti cu persoane care nu indeplinesc cerintele tate.Dar e bine sa nu ai asteptari nerealiste.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| AtateaConditii a răspuns:

De acord cu tinehappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The more you care the more you have to lose.