| YoyoXender a întrebat:

Este adevarat ca politia iți asculta mesajele pe wapp, cele mai ales cu amendările sau alte minunații? Intreb sau este un zvon?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici măcar cei de la WhatsApp nu îți pot asculta mesajele că sunt criptate între useri.
Și dacă ar fi sa asculte poliția, nu ți ar asculta ție telefonul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ascultarea nu se mai face uman ci electronic cu aparatură sofisticată care costă enorm. Nu au ei bani de așa ceva, și nici interes.

| mihai69 a răspuns:

Fals.

| doctorandus a răspuns:

Whatsapp este cifrat intre trimitator si destinatar. Dar sigur pe grupuri de Whatsapp se poate infiltra Politia.

| Frank51 a răspuns:

Așa, și cum crezi că e procedura? Ce se întâmplă mai exact?

| ReddY25 a răspuns:

Grija asta o au ei happy

| mi25 a răspuns:

Ascultarea convorbirilor sau citirea mesajelor pe telefon se face doar cu autorizatie - Decizie data de un procuror care in prealabil este aprobata de judecator. Aceste autorizatii se dau doar daca exista indicii temeinici sau suspiciuni rezonabile ca s-a savarsit sau se savarseste o infractiune.
Acest lucru se face de catre unitati specializate.

| UserRo10 a răspuns:

Politia are soft de decodare mesaje doar daca telefonul e luat de ei in laborator
https://solidnews.ro/......nt-vizate/

| doctorandus a răspuns (pentru UserRo10):

Sa-ti spun eu cum sta treaba: daca nu ti-ai cifrat backupul de Whatsapp Politia obtine un mandat catre Google si citeste tot ce ai scris.

| UserRo10 a răspuns (pentru doctorandus):

Din surse sigure iti zic ca fara mandat si telefon confiscat nu iti citeste nimic

| doctorandus a răspuns (pentru UserRo10):

Depinde, SRI-ul iti poate hackui telefonul si asculta tot ce se vorbeste si citi tot ce vezi pe el. Softul pentru asta este produs de niste companii care il vand guvernelor mai multor tari.

Similar pentru computer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti asculta pe naiba, stai tu calm ca vorbesc oamenii tot felul de prostii si chestii ilegale si nu ii gaseste