| Adyy5 a întrebat:

Este adevarat faptul ca daca înveți in Romania si alegi sa pleci in strainatate nu vei realiza nimic? Un roman care a facut scoala, un liceu cu media de admitere peste 8 si o facultate decenta aici e cu mult inferior unui străin?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Diplomele obtinute in Romania sunt recunoscute in toate tarile UE si alte state, respectiv cele cu care avem conventii de recunoastere a studiilor.
In rest totul depinde de cat de bun esti in profesie. Sigur ca daca esti slab nu o sa realizezi ceva, in schimb daca esti bun poti realiza multe.

| Adry05 a răspuns:

Cu ce prosti umbli de zic asa ceva? Vara-mea a primit oferta cand a terminat facultatea de medicina in Austria sa-si faca rezidentiatul si i-au dat si locuinta si rufarie si tot ce are nevoie, salariu mare si e tratata cu foarte mult respect, nu tine nicidecum cineva cont de faptul ca e din Romania, din contra.
Are acolo parte de mai mult respect decat a avut aici.

| RAY a răspuns:

Daca era adevarat nu primeau astia medici din Romania, stiinta e peste tot la fel, si daca esti pasionat poti vedea noi informati mereu ca exista internet, nu e inferior dar nu va primi acelasi salar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum... ai idee cati medici, ingineri si informaticieni cu scoala in Romania sunt prin Europa si nu numai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este cea mai mare prostie auzită! Este o diferență considerabilă între străinătate si România, acolo se muncește mai pe bune, acolo nu este ca aici. Totul depinde de tine! Dacă ai ambiție şi determinare realizezi orice! Diploma îți este recunoscută.