| Alex a întrebat:

Este posibil ca Dumnezeu să fie femeie?

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu prea cred ca are vreun gen. Desi, daca ai vazut filmul Dogma, s-ar putea sa ma contrazici...
Scream:"femeia nu e perfecta fara barbat si viceversa (nu pot procrea)". In asta sta "perfectiunea"? In a procrea?laughing)

| Narfundo a răspuns:

Dumnezeu nu e de toate JustMe.Ca doar nu e Mc.Dldt.Alexe da vad ca esti pasionat de subiecte destea.Nu este femeie.Eu unul nu cred ca este om.Nici nu vreau sa imi dau cu parerea ce ar putea fi.

| JustMe a răspuns:

Conform religiei, Dumnezeu nu are forma fizica, oamenii si'l imagineaza in diferite feluri. El nu e nici femeie nici barbat, el e de toateoh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu, se considera a fi omniprezent, omnipotent, omniscient, omni tot. Pe scurt, perfect. De aici, multi concluzioneaza ca nu-i nici femeie, nici barbat. Pentru ca femeia nu e perfecta fara barbat, si viceversa(nu pot procrea).
Continuand pe aceeasi linie, ajungem la concluzia ca Dumnezeu nu poate fi nici femeie nici barbat. Nici hermafrodit(ei nu pot avea copii). Asadar, Dumnezeu nu poate avea cele 3 sexe cunoscute de om. Deci, nu. Dumnezeu nu poate fi femeie decat la Oprah, Maruta, sau la Socant Diaconescu.

by Scream