Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Dumnezeu este femeie sau barbat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neutru

19 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Atat timp cat in biblie scrie ca l-a facut pe Adam dupa chipul si asemanarea lui e clar ca e barbat... n-o mai ardeti aiurea ca e o forta nu mai stiu cum...scrie in biblie clar asta.si ca nume propriu, Iahveh, pare tot masculin...insa problema asta este teoretica pentru ca practic d-zeu chiar nu exista.

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@Critic Daca ar fi sa provoc natura.

Zbenguici
| Zbenguici explică:

Probabil ca este o intrebare stupida! Sincer, vroiam doar sa citesc pareri si sa provoc o discutie, nicidecum o neintelegere sau razboi.
Insa parerea mea, cum Dumnezeu spune ca este Totul, Alfa si Omega, asta pentru mine inseamna ca este si barbat si femeie; eu cred ca Dumnezeu nu are clasifica de genul corect sau gresit, bun sau rau, durere sau placere, pentru ca daca El este CreatoruL tuturor celor vazute si nevazute, inseamna ca El poate concepe dincolo de toate stupizeniile noastre. Pentru El sunt doar chestiuni diferite.
Si inca o chestiune in demitizarea gandirii voastre: daca Dumnezeu a creat lumea, nu uitati ca femeia este singura care poate crea viatawinking
Acuma astept replici!winking Dar nu va chinuiti daca nu veniti cu evidente; sunt plictisita doar de acuze; va recuz daca aruncati cu injurii.

| juniper a răspuns:

Cred ca E barbat dupa rugaciune

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Biblia spune ca nu este nici barbat nici femeie dar il descrie ca fiind barbat (dupa chipul si asemanarea sa).
2) In mai multe religii politeiste (cu mai multi zei), exista si zei femeie, dar nici o religie monoteista majora nu accepta un zeu de gen femeiesc.
3) Cat de pervers ar putea fi un dumnezeu incat sa isi pedepseasca propriul gen sa aiba la fiecare 28 de zile cate 3 zile in care sa sufere si sa sangereze?

| gabrielutzu a răspuns:

Draga, nu crezi ca este o intrebare stupida din start?
Stii foarte bine ca o astfel de intrebare o sa provoace din nou certuri si neantelegeri, si jigniri in special din partea celor fara de credinta si fara Dumnezeu, pentru ca ceilanti nu se vor cobori la nivelul primilor...
Si sunt sigur ca aceasta intrebare s-a pus deja de cateva ori, de ce nu cauti si tu sa intrebi ceva cu adevarat constructiv si folositor si nu ceva care provoaca cearta? happy

daniela
| daniela a răspuns:

Crezi ca are importanta?

| jedi_7867 a răspuns:

Dumnezeu transcende toate categoriile de gandire. Este la fel de incorect sa spui ca exista pe cat este de incorect sa spui ca nu exista. Cand ar trebui sa vorbesti despre Dumnezeu, cea mai buna exprimare este tacerea. happy Antropomorfizarea lui Dumnezeu este facuta doar pentru a tolera mai bine conceptul, nu pentru a-l descrie mai bine.

Janina
| Janina a răspuns:

Barbat, daca zice ca e tatal nostru... daca era femeie era mama noastra...

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Doamne Sfinte... u ai putina credinta in D-zeu?

| CrucifiedCountess a răspuns:

Dupa parerea mea...ar trebui sa fie...Androginwinking 3in 1.

| Criiss16 a răspuns:

Cred ca e barbat.

| andreea_8479 a răspuns:

Nici nu indraznesc sa ma gandesc... dc sa incep sa imi pun astfel de intrebari
momentan ma multumesc cu ce stiu
cred in El asta ma va ajuta sa descopar mai multe mai tarziu

| Razvy197 a răspuns:

Este o intrebare destul de stupida. D-ZEU este barbat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este o forta superioara, o inteligenta superioara.nu este un om care e ori femeie ori barbat si sta acolo sus cum unii va imaginati.Studiati,studiati,studiati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar, tu esti sigura ca esti femeie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a zis; sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.inseamna ca nu era singur atunci. iar cei ce erau nefiind fiinte materiale, Inseamna ca asemanarea este spirituala, noi fiind creati In chip vazut si In chip nevazut, daca avem in vedere ca avem si o aura luminoasa in jurul nostru sau energetica mai bine zis.ca noi santem de toate culorile deci putem pune intrebarea si in mdul asta. Dumnezeu este negru, galben sau alb, sau rosu.parerea mea e ca lui DUmnezeu I-a placut diversitatea, dar asemanarea este mai mult spirituala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In privinta femeii ai dreptate. fiindca Eva inseamna mama celor vii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e FALS... Nu exista asa ceva...