| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Este posibil ca Dumnezeu să fie femeie?
Argumentaţi.

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Adică să fie un dumnezeu cu ţâţe? thinking

27 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, pentru că este misogin.

| Esperança a răspuns:

De genul neutru ai auzit?

| sandra2012 a răspuns:

Pai Iisus a fost femeie? Iisus este insasi Dumnezeu, coborat pe pamant ca om. Sunt lucruri pe care mintea noastra nu le poate intelege.

| DrunkenRat a răspuns:

Mi-ai amintit de o chestie interesanta: https://www.deviantart.com/......tps?/join/ Uita-te la sex :)))
Dar, ca raspuns rezonabil la intrebarea ta, este posibil si nu. De altfel, nu este nici barbat. Ideea merge pe acelasi principiu cu materia sau ziua. Deci, exista materie, exista antimaterie, si totusi, antimateria intra in categoria materie, asa cum exista zi (12 ore), noapte, dar totusi noaptea intra in categoria zii(24 de ore).

| monstrulet a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine smug asa imi puneam si eu icoane prin camera

| n0matterman a răspuns:

-Ipotetic vorbind-
Din cate stiu Biblia spune ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea domnului,deci e clar ca trebuie sa aiba un sex sau cel putin sa fie un fel de travestit.Dar, avand in vedere ca l-a creat pe Adam inaintea Evei (+ ca barbatul are "drepturi" depline in crestinism), asta-r insemna ca el este barbat (sau imaginea lui poate fi cel mai bine atribuita unui barbat).

| shadovv a răspuns:

In primul rand este ciudat sa acorzi norme biologice la ceva ce trece de ratiunea noastra. In al doilea rand Dumnezeu este perfect.

| Shinto a răspuns:

Plecand de la ideea ca D-zeu este cel care a creat OMUL (atat femeia, cat si barbatul), mi se pare logic sa fie deasupra circumscrierilor de aceasta natura, adica nu apartine nici unui gen, e ASEXUAL. Barbatul si femeia sunt complementari ca fire, diferiti ca structura si ca mod de a gandi. Daca accepti ca exista o fiinta superioara, care a creat, care intelege si poate coordona ambele moduri de existenta umana, atat de diferite, aceasta fiinta superioara trebuie sa fie DINCOLO, atat de femeie, cat si de barbat. Asta, in limbaj religios, inseamna TRANSCENDENT, si aceasta transcendenta este atributul lui Dumnezeu.

| anonim4565 a răspuns:

Dupa parerea mea Dz e barbat
dovada? in Biblie :"14 Dumnezeu a zis lui Moise: „Eu sunt Cel ce sunt." Şi a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce Se numeşte „Eu sunt", m-a trimis la voi." "
o femeia ar fi scris eu sunt cea ce sunt, nu? si sincer nu stiu la ce ti-ar folosi!

| kamykaze88 a răspuns:

Nu. Si nu e nici barbat. O entitate de marimea Lui nu are nevoie de sex el poate crea orice din nimic! A si sa fiu inteles nu cred in Dumnezeu prezentat de biserici, Dumnezeu este forta suprema de energie care nu are treba nici cu aia buni nici cu aia rai. El exista in noi si noi existam datorita Lui. Chestia cu bine si rau e alt lucru pe care mi-e lene sa-l explic acum... Sper ca am fost explicativ

| Zenithf a răspuns:

In religia mozaica si in Biblie, Dumnezeu este vazut ca o entitate masculina. In majoritatea religiilor antice, zeul suprem este o entitate masculina.
Eu zic ca nu este nici ase, nici ase. Intrucat Dumnezeu este unul, vesnic, nu are nevoie de pereche pentru perpetuare, nu are nevoie de inmultire, atunci nu are nevoie sa fie barbat sau femeie. Discutiile de acest gen nu au atunci nici un rost.

| CupY a răspuns:

Din câte am studiat eu am înțeles că Dumnezeu este viața din orice ne înconjoară, la diferite nivele (copaci, celule, oameni). După cum spune și cuvântul Său:"Eu sunt cel ce sunt". Atunci cum poți spune despre viață că este masculină sau feminină? Eu sunt de părere că nu e nici una din două.
Lucrurile pur și simplu sunt. Doar creierul nostru le face în anumit fel și evident educația cu care suntem îndoctrinați. De unde știi că 1+1 fac 2? ți-a fost impus asta și a trebuit să înveți că ăsta este un adevăr al societății. Asta nu înseamnă că este un adevăr universal.

Îți recomand articolul : http://www.forum4you.ro/interviu-cu-dumnezeu/

Fiți binecuvântați!

| eandopuncttk a răspuns:

Quartz happy ti-e frica? doar cand te gandesti ca ar putea fi fumeie? rolling on the floor

| Archdaemon a răspuns:

Nu

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

In biblie scrie asa Matei 1:21 Ea va naste un fiu si-i vei pune numele Isus, pentru ca El va mantui pe poporul Lui de pacatele sale.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu este ca un om.El este spirit.

| Fineness a răspuns:

Daca ai vazut filmul,,Codul lui Da Vinci'',un batran istoric mai,, nebun'' spunea ca Fecioare Maria ar fi fost insarcinata in momentul in care Iisus s-a rastignit pe cruce si ca ar fi nascut o fetita dupa de acesta a murit.
Pe lumea asta orice e posibil, so...
PS:Tot in acel film mai spunea si ca persoana pe care se baza Iisus ar fi fost Maria, iar de aici rezulta ca femeile sunt mai importante ca barbatii.
PPS:Cica Leonardo Da Vinci ar fi ascuns un cod secret despre Dumnezeu chiar in ochii picturii Mona Lisa, iar nimeni pana azi nu a reusit sa-l descifreze.

| quartz1999 a răspuns:

Dc puneti intrebari de ****.Va obsedeaza niste lucruri pe care nici macar nu ar trebui sa va intereseze.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru quartz1999):

Daca nu pori raspunde, abtine-te!batting eyelashes
Era o intrebare serioasa...

| quartz1999 a răspuns:

Uite ca sa iti demonstrez ca e o intrebare prosteasca.De unde sa stim noi daca e femeie sau nu? A venit cumva sa ne zica? Asa ca.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru quartz1999):

De multe ori Dumnezeu a fost asemanat cu un barbat.Sunt curioasa de unde aceasta asemanare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar stii ca Dumnezeu e duh.o dovada in plus ca esti ori sluga, ori profitor de clicuri, postand exact intrebarile care le aduc pe cele mai multe.eu zic ca daca tot un site, sa facem in asa fel ca totusi sa ajutam si sa fim ajutati.ca mercantil e totul pe fata pamantului, dar o limita trebuie sa fie nu?

| SMA a răspuns:

Orice e posibil. Nu avem date exacte. Poate ca vrem sa parem ca stim multe, dar nu stim nimic. Poate fi si un copil, un batran, un suflet fara chip, un nor laughing orice.

| Americanuu a răspuns:

Este posibil chiar sa nu existe.

| otilikapostolik a răspuns:

E prea misogin ca sa fie femeie :-D :-D :-D

| TheAnSWEAR a răspuns:

Femeie? Bitch please.

| EuDaNuTzU a răspuns:

Ce intrebare... nasola