| Haydee a întrebat:

Este posibila casatoria a doi frati cu doua surori?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Atata timp cat nu sunt surorile lor, da. Desi e km nefiresc pentru ca sotii sunt si cumnati in acelasi timp, dar si fratii si surorile sunt si cumnati/ cumnate intre ei/ ele in timp ce sunt si frati/surori. E ciudat.
Dar nu exista impedimente de ordin legal, ci mai mult moral (idei preconcepute ale babelor). Nu exista impedimente de ordin legal, intrucat nu sunt rude de sange, ci devin rude prin alianta. Este interzisa casatoria intre rudele de sange pana la gradul IV inclusiv, deoarece exista mari sanse ca copiii rezultati din astfel de casatorii sa se nasca cu malformatii si diformitati, intrucat o parte din ADN-ul sotilor e comun si poate duce la accidente genetice.

4 răspunsuri:
| cicilica a răspuns:

Da

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Da dar foarte rar cum ar fi doi genemi se casatoresc cu 2 gemene se poate dar cam ciudat:I

| Finetty a răspuns:

Normal. Din moment ce nu sunt rude de sange este posibil orice

| florin_8031 a răspuns:

Nu este posibil, nu din punct de vedere religios.sunt in aceasta sit de mai bine de 2 ani si peste tot pe unde am fost(preoti) raspunsul a fost nu, nu...nu.important e ca nu renuntam.