| anonim_4396 a întrebat:

Poate exista o casnicie intre doi frati si doua surori?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoria civila este posibila, viitorii soti nu sunt rude de sange.
Conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"și" sau "cu"?
Doi frati cu doua surori (Da, se poate)
Doi frati și doua surori (Nu e posibil)

| Miru345 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am avut in vedere daca poate exista o casnicie intre doi frati dintr-o familie cu doua surori din alta familie.

| floresdemayo a răspuns (pentru Miru345):

Da, se poate!
De data asta, ai fost mai explicită.

| Emma30555 a răspuns:

Din ce stiu eu nu se poate. Cel putin din punct de vedere al bisericii.La biserica al doilea cuplu nu se poate cununa religios.

| Petrovic a răspuns:

Fratele s-ar putea căsătorii cu sora, dar este posibil ca urmașii să aibă probleme.

| Kimball a răspuns:

Se poate dar vor avea copii cu probleme( retardați sau cu malformații)