| anonim_4396 a întrebat:

Eu n-am inteles niciodata boala asta cu pisicile.
Mai ales daca ai bebe.
Vad tot felul de video-uri cu parinti care-si lasa pisica sa puna labele pe moaca copilului, cica sa il opreasca din plans.
Cat de prost sa fii sa faci asa ceva?

Sa ai increderea asta oarba in matele alea dusmance si geloase. Toate sunt asa, e gena lor.

Mie o din asta era sa-mi scoata ochii cand aveam cativa anisori, se repezise la ochii mei, dar am avut noroc ca nu m-a nimerit. Era geloasa ca stapana-sa imi dadea mie atentie si ei nu.

Voi asa ati face daca ati avea copii? Daca s-ar intampla sa va raneasca copilul sau chiar pe voi, out of nowhere, pai asta nu ar fi motiv sa-i dati un sut afara din casa?

Ati putea sa o iertati?

Răspuns Câştigător
| Mihai7521 a răspuns:

Si eu am o pisica, am gasit-o pe strada cand veneam spre casa dupa ce iesisem cu prietenii, acum 2 ani.
Era iarna, zapada pana la brau si un ger de crapau pietrele, era vreo 2 dimineata si pe strazi era o liniste mormantala. Ce sa vezi ca in fata scarii mele era un pisoias maro cu alb, abia mai dadea semne de viata de la frigul ala, mi s-a facut foarte mila de el si l-am luat in brate sa il duc sus in casa, prima oara incercase sa fuga dar atat de inghetat era ca abia reusise sa faca 2 pasi. Parintii mei dormeau si pe atunci nu suportau animalele, pretextul lor fiind ca,, lasa par". Nu mi-a pasat, l-am luat in camera mea si i-am pus sa manance ceva si l-am lasat sa doarma intr-o cutie de pantofi lipit de calorifer unde era cald. Ce sa vezi a doua zi ca se trezise maica mea sa plece la munca si cand intrase in camera mea si vazuse pisoiul cum dormea a inceput sa faca o panarama maxima, cu trantit usi si urlete ca in vestul salbatic ca de ce am adus animalul asta imputit in casa. Dupa un timp se calmase si cand vazuse ce blanda si lipicioasa era pisica si-a schimbat gandirea total. Pisicile nu sunt asa cum le ilustrezi tu, risipa de bani, curatenie si timp. Fiecare pisica are personalitatea ei, la fel ca oamenii. Nu sunt simple ghemotoace de blana care stiu doar sa miaune, sa se cace si sa rupa perdelele. Am intalnit oameni iubitori de pisici care efectiv atat de disperati si obsedati erau de ele incat ajunsesera sa cheltuiasca un sfert din salariu doar pe jucarii, stalpi de ascutit ghearele si mancare cat mai scumpa posibil. Oamenii aia fortau animalul sa doarma cu ei in pat sau sa se joace cu ei, pisica avand un temperament foarte rece si distant cu ei din cauza asta. Ele sunt firi independente, in sensul ca nu stau toata ziua lipite de stapani spre deosebire de caini. Pisicile isi iubesc neconditionat stapanii doar ca e nevoie sa le dai spatiu. Pisica mea are momente cand doarme sau cand pur si simplu nu vrea sa se ridice sa se joace cu mine, dar ii respect intimitatea si o las in pace, si mai tarziu vine ea la mine si se aseaza in poala mea si toarce, sau se joaca cu mine. Sunt animale care te ajuta extrem de mult cu stresul si depresia, cand veneam de la liceu cu draci din cauza unui profesor idiot sau a unor note proaste, de fiecare data de parca ar simte ca e ceva in neregula cu mine pisica se aseza cu mine in pat si adormea pe mine torcand. Te curata instant de stres crede-ma, iti dau o senzatie de pace interioara foarte profunda. Pisicile, dupa cum spuneam, au personalitate, si fiecare in parte e independenta mai mult sau mai putin, dar intotdeauna tot la stapanul lor se vor intoarce, indiferent de situatie.

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt nebuna ba?! Sau voi, care tineti cu o pisica atunci cand ataca un perus nevinovat fara aparare?!

Voi tot ce ati vazut a fost ca voiam sa omor acea pisica si doar pe baza asta ma faceti pe mine neiubitoare de animale!

Daca un papagal ataca o pisica, pai cu pisica tineam ba spurcatilor, ce sunteti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pisicile vaneaza, asta fac ele, sunt animale de prada. Si pe ele le vaneaza cainii fara motiv. laughing Cu cine tii acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce energie negativa poate sa emane un copilas care voia sa mangaie o pisica?!

Si orice om normal la cap ar vedea rosu si ar fi negativ cand ar citi atatea ineptii.

Sa o bagi p-aia ca animalele nu ataca fara motiv, auzi. Cand si tu, la randul tau esti o victima, de exemplu.
Daca te baga o pisica in spital, imi mai spuneai ca niciuna nu ataca fara motiv?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu nimeni, proasto! Ai citit ce am scris mai sus?

Eu nu sunt ca voi sa las toate animalele sa se kace in capul meu doar pentru ca sunt dragute!

Sa gasesti atatea scuze pentru niste pisici...e peste puterea mea de intelegere. Sa tii cu o pisica si nu cu un copilas sau cu un perus fara aparare...
Zici ca sunt la camera ascunsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atatea scuze pentru ce? laughing Ti se pare ca-s spitalele pline de oameni zgariati de pisica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-a atacat un caine fara motiv, ar trebui sa-i urasc din ficati? laughing

| minrest a răspuns:

Pisicile nu sunt cum le crezi tu. Pisica este un animal foarte inteligent, ea nu ar rani un copil mic, tendinta ei este sa il apere, dar totusi eu as feri copilul de ea. Motanul meu nu ma raneste, ci ma apara, iar aceasta protectie de care nu am nevoie ma induioseaza. Mie copiii mi-au bagat motanul pe gat, dar iubirea lui fata de familie m-a facut sa raspund cu acelasi sentiment.

| minrest a răspuns (pentru Yurisa):

Te-ar mira cate suporta pisicile de la copii, nici nu le trece prin cap sa se formalizeze pentru ca au fost trase de coada de un copil mic.

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este logic ca a atacat pasarea laughing este in instinctul lor sa vaneze pasari, nu oameni. Esti prost daca te așteptai sa stea cuminte lângă cioara ta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Justme1997):

Deci un perus fara aparare care isi vedea de treaba lui, este de fapt o cioara care merita facuta ferfenita....atentie! de o pisica ce si-a facut aparitia fortat si out of nowhere, pentru ca noi nici nu detineam pisici pe vremea aia.

corect, e foarte logic.

si se mai mira lumea de ce spun ca Romanica trebuie stearsa de pe harta.

gresit, logic este ca cei ca tine sa fie atacati si omorati, pentru ca e in instinctul celor cu adevarat destepti si realisti sa vaneze prosti ca tine.
asa e logic, sa provoci pe cineva ca sa fii omorat.
iar voi, nu sunteti deloc niste perusi fara aparare, care stau cumintei intr-o cusca.

cum am zis mai sus, ineptilor, daca pisica era provocata de un papagal, atunci clar tineam cu pisica.

https://www.youtube.com/watch?v=NOpS4qGILyY

aici da, pasarea merita sa primeasca o laba peste fata, chiar si mai mult de atat.

lol, proasta ailalta a inceput sa-mi dea videoclipuri cu pisici cum salveaza copii.
ia cauta mai bine, poate gasesti si materiale cu pisici care au descoperit leacul pentru cancer.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Cainele nu se recunoaste in oglinda

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-a zis nimeni ca pasarea ta merita asta. Doar ca se mai intampla. E natura lor. Natura are ratiunea ei. Nu poti compara gandirea unei pisici cu a unui om.

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca le spui strainilor pe internet ca merita sa fie omorâți pentru ca zic ca pisicile vânează pasari si ca îți jignesc cioara, asta e pentru tine:
https://youtu.be/9Deg7VrpHbM

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si-a sters contul?

| TickTickBoom a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, l-am sters...de rusine.
mi-ati aratat voi mie!
pe bune, cum as mai putea sa dau ochii cu toti de pe aici dupa toata treaba asta?
sa nu mai spui la nimeni, shhhh.

| TickTickBoom a răspuns (pentru Justme1997):

Lol, fix meme-ul ala il folosesc eu in general cu toti inaptii ca voi.
si da, I will get some help: un tanc cu care sa va bubui pe toti.
du-te si linge-ti bine in anuss pisica, acum cat mai poti, ca nu se stie cat mai apuci sa traiesti.

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Pe bune? Cainele meu trece pe langa oglinda, se vede dar ignora.
Daca nu se recunoseta si vedea alt caine, se ducea si latra dar nu face asa.

| Yurisa a răspuns (pentru minrest):

Am dat un exemplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TickTickBoom):

Toti suntem prosti doar pentru ca tu nu vrei sa accepti 3 idei amarate laughing adevarul doare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pisicile sunt adorabile, am eu una si e o scumpete fara margini, o dulce si o adorabilitate.Tu insa cred ca trebuie sa te tratezi.

| TickTickBoom a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Lol, Alan Tiger of Autism imi zice mie sa ma tratez. laughing))
Asa ceva, ba?! Cum asa cevaa?!
Deci pana si panarama asta ratata bocitoare putoare imi zice MIE sa ma tratez, auzi.
Te stie tot siteul cat ai spammat si poluat pe aici cu aceleasi intrebari de distrus.
Inainte sa faci pe psihologul pe aici, macar sterge-ti toate intrebarile alea, nu ti-ar fi rusine!
Asta care o sa inoate in pisici la batranete si o sa puna aceleasi intrebari pe aici.

| TickTickBoom a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa accept ideile alea, daca sunt amarate, ba amarata cu amaraciune de creier in putrefactie ce esti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TickTickBoom):

Eu nu il stiu.

| TickTickBoom a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta care pune de n-spii mii de ori aceeasi intrebare, desi e ajutat si i se raspunde chiar bine.

In ultimele dati zisese ca nu-si fac vitaminele efectul la el. Pai daca le baga si pe-alea in depresie?!

Mai pusese de triliarde de ori intrebari despre carti motivationale, si nici acum nu le-a citit, desi intreaba de ani de zile asa ceva.
Pai intr-o intrebare recenta se vaitase ca vrea sa ia o carte dar nu-i place ca are prea multe pagini.
Un puturos ordinar care doar se vaita si nu face nimic.
Si are nesimtirea apogeica si tupeul jegos sa-mi zica MIE SA MA TRATEZ!

| Drimmero a răspuns (pentru TickTickBoom):

Ti-as fi luat apararea daca nu aveai obrazul gros sa ma jignesti gratuit cand ti-am vorbit frumos de fiecare data, n-ai tu habar cat ma duce pe mintea,, ti-am mai spus-o, asta ca fapt divers.

Si da, pisicile sunt cele mai parsive, cele mai arogante animale, ataca tot ce e mai mic decat ele, stai sa le vezi cand sunt in calduri cum devin cu adevarat turbate, totusi, papagalul tau a supravietuit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TickTickBoom):

Aaa, imi amintesc ceva, punea aceeasi intrebare despre cum sa-si faca chef de citit

| TickTickBoom a răspuns (pentru Drimmero):

Singurele chestii pe care le aperi tu sunt portile de la fotbal.

ti se pare ca am nevoie de apararea cuiva?

eu zic sa le multumesti tuturor de aici ca te-au facut sa pari si tu destept o data in viata.

| TickTickBoom a răspuns (pentru anonim_4396):

Bingo!

| Drimmero a răspuns (pentru TickTickBoom):

Nu sunt portar si nici fotbalist...doar suporter, iubitor al echipei Arsenal si atat!

Au sarit toti pe tine, pe nedrept, am urmarit discutia si nu isi avea rostul circoteca, de aia ziceam.

Cinste lor, ce sa spun!