| anonim_4396 a întrebat:

Eu n-am inteles niciodata boala asta cu pisicile.
Mai ales daca ai bebe.
Vad tot felul de video-uri cu parinti care-si lasa pisica sa puna labele pe moaca copilului, cica sa il opreasca din plans.
Cat de prost sa fii sa faci asa ceva?

Sa ai increderea asta oarba in matele alea dusmance si geloase. Toate sunt asa, e gena lor.

Mie o din asta era sa-mi scoata ochii cand aveam cativa anisori, se repezise la ochii mei, dar am avut noroc ca nu m-a nimerit. Era geloasa ca stapana-sa imi dadea mie atentie si ei nu.

Voi asa ati face daca ati avea copii? Daca s-ar intampla sa va raneasca copilul sau chiar pe voi, out of nowhere, pai asta nu ar fi motiv sa-i dati un sut afara din casa?

Ati putea sa o iertati?

Răspuns Câştigător
| Mihai7521 a răspuns:

Si eu am o pisica, am gasit-o pe strada cand veneam spre casa dupa ce iesisem cu prietenii, acum 2 ani.
Era iarna, zapada pana la brau si un ger de crapau pietrele, era vreo 2 dimineata si pe strazi era o liniste mormantala. Ce sa vezi ca in fata scarii mele era un pisoias maro cu alb, abia mai dadea semne de viata de la frigul ala, mi s-a facut foarte mila de el si l-am luat in brate sa il duc sus in casa, prima oara incercase sa fuga dar atat de inghetat era ca abia reusise sa faca 2 pasi. Parintii mei dormeau si pe atunci nu suportau animalele, pretextul lor fiind ca,, lasa par". Nu mi-a pasat, l-am luat in camera mea si i-am pus sa manance ceva si l-am lasat sa doarma intr-o cutie de pantofi lipit de calorifer unde era cald. Ce sa vezi a doua zi ca se trezise maica mea sa plece la munca si cand intrase in camera mea si vazuse pisoiul cum dormea a inceput sa faca o panarama maxima, cu trantit usi si urlete ca in vestul salbatic ca de ce am adus animalul asta imputit in casa. Dupa un timp se calmase si cand vazuse ce blanda si lipicioasa era pisica si-a schimbat gandirea total. Pisicile nu sunt asa cum le ilustrezi tu, risipa de bani, curatenie si timp. Fiecare pisica are personalitatea ei, la fel ca oamenii. Nu sunt simple ghemotoace de blana care stiu doar sa miaune, sa se cace si sa rupa perdelele. Am intalnit oameni iubitori de pisici care efectiv atat de disperati si obsedati erau de ele incat ajunsesera sa cheltuiasca un sfert din salariu doar pe jucarii, stalpi de ascutit ghearele si mancare cat mai scumpa posibil. Oamenii aia fortau animalul sa doarma cu ei in pat sau sa se joace cu ei, pisica avand un temperament foarte rece si distant cu ei din cauza asta. Ele sunt firi independente, in sensul ca nu stau toata ziua lipite de stapani spre deosebire de caini. Pisicile isi iubesc neconditionat stapanii doar ca e nevoie sa le dai spatiu. Pisica mea are momente cand doarme sau cand pur si simplu nu vrea sa se ridice sa se joace cu mine, dar ii respect intimitatea si o las in pace, si mai tarziu vine ea la mine si se aseaza in poala mea si toarce, sau se joaca cu mine. Sunt animale care te ajuta extrem de mult cu stresul si depresia, cand veneam de la liceu cu draci din cauza unui profesor idiot sau a unor note proaste, de fiecare data de parca ar simte ca e ceva in neregula cu mine pisica se aseza cu mine in pat si adormea pe mine torcand. Te curata instant de stres crede-ma, iti dau o senzatie de pace interioara foarte profunda. Pisicile, dupa cum spuneam, au personalitate, si fiecare in parte e independenta mai mult sau mai putin, dar intotdeauna tot la stapanul lor se vor intoarce, indiferent de situatie.

62 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Fiecare face ce vrea in casa lui. Nu poti sa critici oamenii pentru ceea ce fac. De asemenea fiecare este raspunzator de actiunile pe care le ia. Eu unul nu as tine animal cu blana in apartament. Daca as sta la casa si as avea curte, as tine si caine si pisica. Intre timp, in apartament nu au voie animalele cu blana.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Si da, pisicile sunt cele mai parsive, cele mai arogante animale, ataca tot ce e mai mic decat ele, stai sa le vezi cand sunt in calduri cum devin cu adevarat turbate, totusi, papagalul tau a supravietuit?

oamenii sunt asa, pisica nu face nimic din intentie, ea are instictul de a vana, nu poti sa spui ca o pisica e imorala daca nu e constienta de ceea ce face