| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu înțeleg o chestie.
De ce toți oamenii care ajung la secția de psihiatrie sunt considerați nebuni? Observ peste tot asta, în familie, la prieteni, in societate...
Dacă ești depresiv, nu înseamnă ca ești nebun, nimeni nu-ți spune asta, dar când aud ca trebuie sa te duci la psihiatru sau ai fost la psihiatru, ești nebun dintr-o dată.
Voi ce părere aveți despre asta? Cum ați convinge pe cineva sa renunțe la termenul de "on nebun"?

Răspuns Câştigător
| LexaEAG a răspuns:

Daca cineva se duce la psihiatru este considerat nebun fiindca chiar are probleme mintale,cu asta se ocupa pshiatria, studiul persoanelor cu probleme mintale, deci este in totalitate corect.Iar persoanele depresive se duc la psiholog, care este diferit de psihiatru deoarece se ocupa cu studiul comportamentului uman, intelegerea si rezolvarea acestuia.La psiholog te duci sa-ti rezolvi problemele, la psihiatru te duci fiindca ai deficiente mintale, si ai nevoie de medicamente, deci intre cele doua exista o diferenta uriasa.Cat despre cum poti convinge pe cineva sa renunte la termenul de,,om nebun"e usor,ii explici diferenta dintre cele doua meserii,precum am facut eu, si justifici faptul ca un om nebun nu are discernamant, iar daca persoana in cauza se comporta normal, deja ai casigat, si ai convins persoana respectiva ca a pus o eticheta gresita.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deci daca eu am o criza de nervi pentru ca m-a parasit iubita si fac scandal si ajung la un consult psihiatrie sunt nebun? ce aiureala e ca daca am fost o data gripat sunt mereu gripat

| Freya1 a răspuns:

Asta depinde de mentalitatea fiecaruia.Nu poti sa schimbi mentalitatea inapoiata a unora.
Un om nu este nebun pana nu pune un medic diacnosticul. Poate asta este cel mai solid argument "ai vazut vreo hartie cu numele meu si o boala psihica scrisa pe ea si stampilala medicului?"...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Lumea spune ca esti nebun si daca mergi la psiholog sau ii trimiti pe ei la psiholog asa ca nu ar trebui sa ne pese de gura lumii.

| PersonajFictiv a răspuns:

Am raspuns azi legat de asta la alta intrebare, uite aici link-ul :

http://www.tpu.ro/......data-zici/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu as convinge pe nimeni cu nimic. Las prostii sa moara cu prostia lor. Eu cel putin nu consider oamenii de acolo nebuni. E tot ce trebuie sa stiu. Ce cred altii, nu ma doare.