| Mario1994 a întrebat:

Eu nu vă înțeleg deloc mentalitatea. Eu când întreb ceva, imediat săriți la mine cu jigniri sau dați răspunsuri la mișto, ce v-am făcut? Mai aveți omenia fraților? Nu mai există respect? Fiți oameni și respectați lumea! E de plâns.

32 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Peștele de la cap se împute, este o vorbă românească.
Atât timp cât de la președintele țării, când a venit acel șofer cu acele plăcuțe cu un mesaj nepotrivit, răspunsul dat a fost "e ceva normal", cât timp de peste 3 ani, în mediul online, audio, televizor se acceptă ura, jignirile, minciunile, defăimare, ce pretenții putem avea aici în mediul online, unde nu este nici un control?
Când cei care scriu mesaje jignitoare nu au o poză a lor la profil, cine știe ce se ascunde în spatele acestor, poate, profile false! Cine știe ce frustrați în viața reală sunt, dar în mediul online sub masca anonimatului se descătușează?
Sau poate chiar minori!
Ăsta este mediul online, cu bune și rele.
Eu am reclamat astfel de situații, iar indivizii nu au pățit nimic, iar eu am fost reclamat, mi s-a șters mesajul, deși nu jignisem pe nimeni, iar când am cerut reanalizarea ștergerii am fost tratat cu spatele.
De aici, se poate trage concluzia, că pe multe astfel de site-uri, chiar administratorii tolerează și încurajează astfel de situații, astfel de persoane, care poate primesc multe reclamații, dar sunt lăsați în pace!

| bogdan324 a răspuns:

Da ce-am facut sefu'?

| RAY a răspuns:

Exista admin, poti raporta acei useri Adriana https://www.tpu.ro/utilizator/tpu

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Știu. Mulțumesc.

| mihai69 a răspuns:

Dar pe tine te înțelegi, când tu îmi spui mie că sunt prost când îți răspund normal și corect la o întrebare?!? Pe bune?!?
Mare e grădina... și destui mai sar gardul.

| Drimmero a răspuns:

Romanul e campion mondial la dat din gura si la rautate gratuita.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... dar ce sari asa cu o intrebare de genul aici? Ca si cand ai face parte din categoria celor pe care i-ai descris.
Eu personal si tind sa cred ca 90% din cei cu conturi aici, nu te cunosc si probabil nu ti-au raspuns niciodata si tot... generalizezi.

Lumea o sa raspuna si o sa interpreteze unde este loc de interpretat. Conteaza ce intrebi, cand si cum.
Cand aveam si eu intrebari (acum mult, mult timp/m-am lasat) nu am avut parte de asemenea experiente negative pe site, cum ai descris tu.

| Simpatic a răspuns:

Nu toti suntem la fel!

| Fatamuntilor a răspuns:

NU trebuie sa bagi in seama comentariile jignitoare.
Tu ori ignori pe cel care te-a jignit, ori faci raport la admini.
E SIMPLU.
SI alege doar sfaturile bune.

| Mario1994 explică (pentru Fatamuntilor):

Asta voi face.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mario1994):

Am raporat pe cel care a pus o postare in care ai fost pomenita.
Imediat scriu la admini.

| Mario1994 explică (pentru Fatamuntilor):

Îți mulțumesc din suflet pentru sfaturi. Cine? Ce a postat?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mario1994):

Invata si tu sa dai un search si vei afla. laughing

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am avut un cont care exista si azi dar nu mai pot intra ca am uitat parola din 2009-2014 si am contul acesta din 2015 dar din 2009 pana 2019 octombrie de cand am revenit nu am avut atitia oameni pusi pe ignor in 10 ani citi am acum din octombrie 2019 incoace.Asta ce inseamna? ca s-a inmultit numarul acelora care nu au avut parte sa creasca intr-un mediu in care normalitatea e la el acasa si pentru asta poate nu ei sunt vinovati ci mediul in care au crescut si asta e trist.

| Mario1994 explică (pentru gemeni6226):

Înțeleg, draga. Dar în ziua de azi oamenii devin mai tupeiști, nesimțiți, nerespectuoși, unii. Sunt femei în vârstă cu probleme de sănătate care pun întrebări pe TPU și primesc jigniri. E strigător la cer.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

E trist ca in loc sa mearga lucrurile bine in tara asta si sa creasca numarul oamenilor la care le merge bine a crescut numarul oamenilor la care nu le merge bine caci numai din frustrare oamenii devin ceea ce devin. Oamenii fericiti si impliniti nu se tin de lucruri slabe si nu jignesc.

| Mario1994 explică (pentru gemeni6226):

Aici vă dau mare dreptate dar în țară asta nici nu ești respectat. În jurul lumii ești mereu jignit și bârfit. De abia mai rezistă natura, omul distruge totul.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mario1994):

Da asa e mai jos am scris si altceva.Ca asta inseamna ca oamenilor le merge din ce in ce mai rau si nu toti pot suporta si astfel se descarca dau in cine pot anonim.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu sa zicem mai am 3 ani pana la pensie dar vad unde lucrez tineretul si deloc nu le merge bine fiecare are probleme existentiale oamenii ar vrea sa ramina si sa se stabileasca in tara dar salariile sunt foarte mici.

| Mario1994 explică (pentru gemeni6226):

Doamna, mulți tineri de vârsta mea se plâng că nu își găsesc locuri de muncă și nu toți au noroc, alții au probleme mai mari. Alții merg în străinătate. Alții nu muncesc nici la 30 de ani..stau acasă întreținuți de părinții.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mario1994):

Trist,foarte trist.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de omul care intreaba, de oamenii care raspund si de intrebare, mai ales. Unele intrebari sunt atat de idioate incat nici nu poti fi serioasa rolling on the floor Dar asta nu inseamna ca nu exista si antisociali care raspund la misto fiindca nu stiu raspunsul laughing

| Teffan a răspuns:

Atitudinea ta da semne de slăbiciune și frustrare penibila.
Atitudinea ta ar trebui sa îl aibă pe "cui ii pasa" în orice moment.
Sa te victimizezi in acest fel înseamnă că nu ai nici o tărie de caracter.

| Marbea a răspuns:

Scumpo, depinde ce intrebari pui!

| BogdanM275 a răspuns:

Nu toți oamenii sunt la fel, există oamenii care vor vrea să ajuta la fel cum există și oamenii care pur și simplu vor doar să te enerveze sau să te ia în bătaie de joc, cel mai bine ar fi să nu îi bagi în seamă asta ar fi cam singura soluție.

| Orhidee99 a răspuns:

Sunt de aceeasi părere si in plus eu pun o întrebare si primesc ca răspuns ce este Romania. Oamenii acestia nu mai au pic de respect.Trebuie sa ii ignoram.

| Mario1994 explică (pentru Orhidee99):

Nu au respect deloc. Eu pun orice întrebare bună și ei răspund la mișto sau ma jignesc, nu credeam așa ceva. S-a dus omenia!

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Don't be sad. Nu toti is asa sad. Cred ca pui cam mult la suflet orice vorba negativa la adresa ta. Bagi in seama pe toti mucosii care nu au ce face cu viata lor decat sa vorbeasca urat pe net.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Nu, nu pun la suflet happy nu am zis ca îs toți dar exagereaza cu jignirile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Orhidee99):

Pe ăla l-am observat și eu laughing face spam cu comentariul ăla la mai multe întrebări cu care n-are legătură

| Ajay a răspuns:

Ești prostuță, o țintă ușoară.