| ALM2000RO a întrebat:

Există femei misogine? Dar bărbați misandrii?
Aveți cunoștință de astfel de persoane printre cunoștințele voastre?
Cunoașteți misogini sau misandre?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Există femei misogine?
exista si inca mult,am avut prietene misogine
Dar bărbați misandrii?
catelusi care spera si ei la vagin dar mor virgini
Aveți cunoștință de astfel de persoane printre cunoștințele voastre?
nu, eu spun ca trebuie sa fii neutru mereu, sa nu vezi lumea in alb si negru,sa nu fii ipocrit,gen sa crezi ca doar femeile sunt rele iar barbati sunt sfinti, am evoluat din padure,suntem niste maimute atatt,niste animale constiente de existenta lor, am vazut pisici care stateau la verde sau caini vs batrani sinucigasi in serie, sa treci in fata unui tramvai, autobus, masini pe rosu, de bicilisti numai vb

| ALM2000RO explică (pentru RAY):

Îs de acord cu tine în toate punctele, mai puțin în acela în care ai spus că *bărbații misandrii îs cățeluși care speră și ei la vagin și mor virgini*. Păi bărbații misandrii îs cei care urăsc bărbații, deci urăsc persoanele de aceleași sex cu ei. La fel cum femeile misogine urăsc celelalte femei.
Tu probabil ai confundat bărbații misogini (știu și eu din ăștia și îs foarte mulți de felul ăsta, într-adevăr) cu bărbații misandrii. Eu eram curios și dacă știi vreun bărbat misandru (eu nu cunosc pe nimeni așa).
Că eu îs virgin (vezi alte postări de-ale mele) dar fiindcă îs asexual, însă nu am fost și nu sunt (și nici nu voi ajunge) vreodată misogin. Eu chiar respect foarte mult femeia și am amice cu care mă înțeleg foarte normal. Am un respect mai ales pentru femeile independente care știu ce vor de la ele și care au și ceva în cap, contează mult fizicul pentru oricine (știu perfect asta) dar pentru mine (în cazul că mi-aș dori vreo relație vreodată, la modul strict ipotetic - fiindcă sunt și aromantic) ar conta mult și să aibă și ceva în cap, că într-o relație de prietenie și mai ales de iubire sănătoase ar trebui să conteze foarte mult comunicarea și să ai subiecte de conversație.
Fizicul e hotărâtor și e în ADN-ul nostru strămoșesc să ținem cont de aspect, dar nu e totul într-o relație.

| RAY a răspuns (pentru ALM2000RO):

Păi bărbații misandrii îs cei care urăsc bărbații
citeste inca o data

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Folosesti termenii in mod gresit.

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Nu folosesc termenii greșit.
Știu că există bărbați misogini (foarte mulți din păcate) și de asemenea și femei misandre (mai puține zic eu, dar destule și aici).
Eu eram curios dacă sunt bărbați misandri (adică bărbați care își urăsc propriul sex) și femei misogine (adică femei care își urăsc propriul sex). Și eram curios curios dacă voi, utilizatorii TPU, cunoașteți astfel de persoane. Că eu chiar nu cunosc, or fi foarte rari bărbații misandri și femeile misogine, dar totuși ele pot teoretic exista, chiar dacă în cantități neglijabile, în mod excepțional (procente infime).
Cum a zis și QrenSitwr (care fără motiv văd că mi-a dat ignore, înainte să pot lămuri ce am vrut să zic): atât timp cât vor exista mentalități, concepte, stereotipuri menite să distorsioneze relația normală dintre bărbați și femei vor exista tipul acesta de persoane - sunt valabile, din punctul meu de vedere, și privind ipotetica ură pentru reprezentanții aceluiași sex.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ei exista. Nu degeaba exista si definitia lor. Personal nu cunosc cazuri.
Dar tot personal vorbind, eu cred ca acest tip de viata exista din pricina unor frustrari sau traume din trecut. Pentru ca nu poti pur si simplu sa urasti persoane de sex opus sau de acelasi sex fara motiv.

| Kren a răspuns:

Există bărbați misogini și femei misandre.
Nu știu dacă ai inversat termenii intenționat așteptând să vezi dacă sesizează cineva. Dar da, atât timp cât vor exista mentalități, concepte, stereotipuri menite să distorsioneaze relația normală dintre bărbați și femei vor exista tipul acesta de persoane.