| Girly97 a întrebat:

Experienta nu prea placuta cand am incercat site-ul AliExpress in 2020 cand stiam ca livreaza inclusiv in Romania. Va povestesc experienta mea pentru a vedea de ce nu recomand un astfel de site.
Am gasit pe site-ul AliExpress un inel care a costat 1, 13 euro. Mi s-a parut interesant si am decis sa il incerc, doar pentru a vedea daca aceste magazine online chiar pot sa trimita pachete in Romania, poate imi va fi de folos pe viitor. Am platit cu cardul meu bancar si comanda am facut-o in mai 2020, pe timp de pandemie. Timp de saptamani in sir nu am mai primit nicio noutate legata de comanda. Asa ca am lasat-o balta crezand ca poate nu vor onora o astfel de comanda de nici 2 euro.
In octombrie, la atatea luni dupa comanda facuta in mai primesc SMS de la Posta Romana ca am un colet de ridicat, pe numarul meu de telefon. In viata mea nu am fost chemata la Posta Romana pana acum. Cand am ajuns acolo am aflat ca am primit un colet international pe care pana la urma l-am acceptat chiar daca nu aveam idee cine este expeditorul, nu era mentionat expeditorul in colet.
Cand ajung acasa si deschid coletul gasesc... inelul de 1, 13 euro comandat in luna mai. Eu am mentionat sa fie trimis acasa la mine, nu la Posta Romana. Evident ca a fost o experienta ciudata pentru mine. De atunci sunt foarte nedeschisa cand vine vorba de comercianti internationali.
Ce experiente aveti cu AliExpress?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Stii v orba aia,Multi vad f putini si pricep? Tu se pare te numeri printre aia care vad,bineinteles,nu care ar pricepe ceva.

Deci cand cumperi ceva din alta tara, trebuie sa te informezi cum se cumpara, ce trebuie sa faci etc.
Daca ai fi cautat sa te informezi, ai fi aflat ca tot ce cumperi din tarile non UE trebuie sa treaca pe la posta, asa e regula, asa este legea.

Deci chestia ciudata pana la urma este la tine nu la comerciantii internationali laughing pe viitor gindeste de 7 ori inainte sa spui ceva.
Din c e observi aia sau tinut de cuvint, deci oamenii is cinstiti, tu se pare ii vezi ciudati, e bun si asa rau laughing

| Dismally a răspuns:

Cum sa ti-l trimita acasa? Nu merge asa, prin Posta trebuie sa mergi tu dupa el, unde este si oficiu vamal. Daca vrei acasa si mai rapid poti opta pentru DHL dar o sa te coste...

| VoidEternal a răspuns:

Așa livrează AliExpress. Oricum procedura diferă la vendor la vendor, până la urmă AliExpress e un marketplace. Am făcut probabil vreo 30 de comenzi dar una singura mi-a venit prin curier la ușă.

| blackann a răspuns:

DOAMNE FERESTE! fa un bine omenirii si inchide-ti contul asta. numai intrebari idioate ai. Oamenii ca tine nu ar trebui sa aiba acces la internet.