| Mosotti a întrebat:

Faptul ca multi au bani am inteles, chiar si 1-2-10 miliarde de dolari, dar daca-i cheltuie fi-su aiurea, poate ramane fara ei.

Ce parere aveti insa de smecherii aia de sus de tot care cand nu mai au bani, mai tiparesc bani?
Adica cand nu mai au bani, gata, baga la tiparnita 100000 euro si-ti ia tata mercedes, vorba vine. Se stie ca Federal Reserves care bate dolarul, e privat. De fapt asta au facut acum, au tiparit aiurea mii de miliarde.
Ca daca te duci cu banii aia la cumparaturi, nu-s falsi desi sunt, ca nu-s acoperiti in nimic, efectul e inflatia dar nu au treaba, pe moment nu simti cand iei merzanu cu banii aia.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare ok! Gandeste-te ca unii transpira din cap pana-n picioare pentru 900 ron/luna ca sa traiasca si ei cum pot, iar ei tiparesc bani cu ghiotura si ii folosesc, bani pe care nu-i merita!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a tiparit bani sa ii foloseasca cum vrea?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai exista 900 de lei pe luna demult. Salariu minim pe economie e in jur de 1300.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Ma rog, am dat un exemplu asa.Nici 1300 nu e o suma tocmai suficienta!

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Exact, colegii de aici nu stiu cu ce se mananca smechii aia de f sus care conduc lumea, dar se stie, ei nu vor sa accepte doar. Au tiparit in ultimile luni trilioane (mii de miliarde) sua, ca nu au bani reali, nu sunt acoperiti in nimic, e limpede asta.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Lasa ca degeaba, nu stii cu ce se mananca manariile la nivel inalt. Eu am zis ca daca nu le ajunge, pot face asta cand vor. Nu au nevoie sa tipareasca pentru ei, au tiparit acum pentru ce trebuia, ca oricum acoperire nu au pentru banii aia.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Serios, cand pui intrebari de genul

https://www.tpu.ro/......-la-tv-la/

nu poti avea pretentii ca esti suficient de inteligent sa intelegi economia SUA la cel mai inalt nivel si ce fac ei acolo.

Pentru tine totul e o teorie a conspiratiei unde SUA e bau bau.

Poti sa vii cu niste argumente si dovezi la ce ai afirmat mai sus. Sa zici exact cand si cum au printat bani, cand si cum i au injectat ilegal in economie samd... sau tu poti zice doar ce citesti pe site urile proruse, alea de iti parea tie rau ca nu sunt mai dese.

PS. de cand cu virusul au aparut multe teorii ale conspiratiei si multi conspirationisti. Un medic psihiatru incerca sa explice dorinta cospirationistilor de a face parte din astfel de grupuri si explicatia era ca ii face SA PARA mai inteligent ca restul si sa iti acopere niste frustrari din incapabilitatea de a se integra in societatea normala. Tu esti un exemplu perfect, adopi o teorie a cospiratiei pe care nu prea o poti explica doar ca sa ne zici nou ca suntem prosti si stii tu adevarul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Când nu ai acoperire în producție, în economie, la banii emiși, se produce o inflație de poți merge să cumperi pâine cu o roabă de bani. Ori această inflație nu s-a produs, așa că raționamentul tău nu este valabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Rubla are acoperire in aur? rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Ba s-a produs inflatie, uite-te cat e uncia de aur, e cam 2000 dolari fata de anul trecut cand era 1400-1600 parca. Si unii nu s-au prins, dar si cand s-or prinde nu mai are nimeni incredere in dolar!

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nici aia, ca e tot o moneda de cacao dar mai putin ca a noastra. Valutele trebuiau sa aiba acoperire, dolar, euro, astea tari.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Valoarea dolarului nu mai e raportata la aur in SUA de vreo 50-60 ani

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Ti-am zis, uite-te la pretul aurului cum a evoluat, si vezi inflatia. Asta poti verifica oricand. Baga tare!

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Pai si in dolari daca nu era inflatie costa cam la fel aurul, nu mai e raportat la aur cand te duci tu sa schimbi dolaru in aur la banca, nu ca dolaru nu trebuie sa fie acoperit in aur, toate monedele trebuie acoperite in aur.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Esti amuzant. Inflatia unei tari nu inseamna cresterea pretului aurului. Inflatia inseamna cresterea generalizata a preturilor bunurilor si serviciilor...

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

S-a umflat prețul aurului, nu prețul la benzină la pompă și la alimente. Aceea e inflație, că nu ai nevoie de aur, dacă ești americanul mijlociu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai răspuns la intrebare. Cine a tiparit bani si cum i-a folosit? Ai idee cine tipărește banii macar?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Aaa pai si asta, automat, ce luai acum 20 ani cu 100 dolari, ce ieri acum in SUA?! Si peste tot. Sa vezi la nemti cum s-au scumpit utilitatile destul, biletu de autobuz era 2, 6 euro in 1999 vara, acum era 7 in 2017 vara! Si pensiile cam tot la fel si salariile.
Si in SUA e cam la fel, si peste tot. Insa daca vinzi 100 g aur, tine pasul cu inflatia, o sa iei tot atatea chestii ca si acum 30 ani, poate chiar mai multe.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

I-a tiparit americanii in ultimule 6 luni, acum masiv insa, pentru n nevoi in tara.
Nu am zis ca unii au tiparit ca n-au mai avut bani de paine ca si-au tocat averea la fetite misto tare, am zis doar ca ar putea face asta oricand.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu era pentru tine ultima întrebare. Era pe alalalt care e convins ca cineva apasa pe buton si ii scoate imprimanta bani.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Aaa, okey.

55 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dovada ca lumea e un rahat incorecta. Si iluminatii sant la mijloc

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Exact, si unii colegi de aici se fac ca habar n-au, serious si nevermore, realitatea e evidenta si ei neaga domne.
Stii si tu ca toate monezile din lume trebuie sa fie acoperite in aur, cum dracu nu se mai raporteaza la aur dolaru`?
Si atat timp cat pretul aurului urca, e inflatie, ala e cel mai bun indicator.

Zice sadrian46 "aaa nu s-a scumpit benzina la pompa", ia du-te tu in occident si vezi preturile de acum 20 ani si acum, sa vezi, nu s-a marit?! De la 2, 6 euro la 7 nu s-a marit nu?! Nu zic de tine ci de ei.
De la 50 euro abonamentul lunar de transport la 75 in 14 ani, nu e mareala?! 50 % mareala! Plus utilitati si altele.
Si salarii, pensii nu s-au marit mai deloc, tatal meu vitreg in 2003 a iesit la pensie cu 980 euro, si in 2015 aveam 995, deci?

Dar asa e, se neaga realitatea ca sa fugim de ea. Ce zic eu sunt fapte.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

I ai dat dreptate unuia care a scris 4 cuvinte fara logica?
"Dovada ca lumea e un rahat incorecta"?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

A gresit, a vrut sa zica incorect, patru cuvinte sau cate or fi, dar a zis bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie mai nene Federal Reserves privat?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

E privat, intereseaza-te, nu bate statul moneda, cine bate moneda domina tara, privat in sens ca-s niste unii f mari care fac asta.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Fix trezoreria statului printeaza bani.
Federal Reserves e doar o unitate a trezoreriei.
Trezoreria e o agentie guvernamentala.

Stiu ca tie iti place rahatul conspirationist. O dai des in balarii pe TPU, dar serios acum pana sa faci trezoreria americana tipografie privata e cale lunga.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Si pe alea cine le controleaza din umbra?

O sa fac acu o gluma dar e serios de fapt.
Ma duc la fete 4 ore pe zi si mi se termina banii, dam drumu la imprimanta si gataaaa se duc Mosottelu` la fete, si asa nu mai are grija aia "daca cheltui aiurea fara sa produci, vei ramane fara bani".
Asta e principiu.
Si cum au control la tot, aia nu-s bani falsi chiar daca sunt de fapt ca nu au acoperire.
Sau iti baga pe card inca 3 zerouri si gata, niste cifre si atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai ce, leul are acoperire in aur sau ce?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Leul, noi suntem praf, dar dolarul odata era acoperit in aur, cand merge totul bine, moneda e in totalitate acoperita in aur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se stie ca Federal Reserves care bate dolarul, e privat. De fapt asta au facut acum, au tiparit aiurea mii de miliarde.
Spui dta că au tipărit aiurea. Sistemul bancar acționează cu foarte mare grijă în tot ceea ce face. Altfel se prăbușește sistemul financiar, economia.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai au tiparit aiurea! Datoria guvernamentala e de 26 trilioane de dolari (26 de mii de miliarde), la chinezi, la cei ce au luat titluri de stat si la inca ceva dar am uitat.
Dupa aia datoria corporatiilor si oamenilor de rand la banci e de cam 73 trilioane, si evident ca majoritatea procentului sunt corporatiile.

Si in ultimile 6 luni au tiparit gramada de dolari? In ce dracu sunt acoperiti aia? In nimic, ca economia e praf de tot, auru e tot ala care era, deci aia e.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Știi de ce Mugur Isărescu este guvernator inamovibil, și are consileri care sunt plătiți cu salar confidențial, adică cu o tonă de bani, și nu cu găteje? Fiindcă știu să mânuiască banii. Tot de aceea, cei ce mânuiesc finanțele Americii, știu ce să facă. Dtale ți se pare că știi. Moneda nu mai este de mult aurul din depozite. Ai nevoie de bancnote ( note bancare) ca să poți face plăți. Acum banii sunt electronici. iar nu bilete de hârtie așa cum știi dta. Acoperirea de mult nu se mai face cu aur. De unde știi dta că economia e praf acolo? Din auzite.
î

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Lasa-l pe ala ca e omu UE, de aia si a ramas in functie mereu, are grija sa ne indatoram cat mai mult la straini.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Raspunsul asta e fix dovada ca nu ai inteles nimic ce te au facut site urile alea sa crezi. Greu tare sa sustii teorii ale conspiratiei fara sa intelegi nimic. Pintarea de bani ducea la o inflatie imensa, lucru care nu se intampla cu economia SUA, cea mai puternica de pe glob alaturi de China. Deci nu intelegi nimic din ce scrii, dar te faci sa te simti superior celorlalti.
happy

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Pai eu nu inteleg nimic daca zici tu, ce sa mai zic, nu mai zic ca oricum tot aia e. Sa fi sanatos, am inteles f bine! Chiar f bine. Nu am nevoie sa ma simt deloc superior, unii dn voi aveti boala asta (ca e o boala), dar daca asta e realitatea, o zic cum este.

Uite-e cat e aurul acum si cat era anul trecut, si ai sa vezi inflatia. Multi nu-si dau seama si inca mai cred in dolar, se tine valoarea sus artificial, economia sta sa pice.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Uite-e cat e aurul acum si cat era anul trecut,"

Pretul aurului a crescut pentru ca a crescut cererea.

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Si de ce rusii si china au luat mult aur lingouri? Se pregatesc de criza, cand vine si dolaru va mai avea valoare fix pix, sa vezi atunci.
Si oricum pretul tot crestea.

In ce au acoperire dolarii aia? De ce tot a picat traiul peste tot?! De ce cu 100 dolari cumperi din ce in ce mai putin, dar cu aurul cumperi cel putin la fel! Daca o paine costa 1 g de aur (e un ex), si peste 50 ani aceiasi paine costa tot tat.
Sau uneori posib ca, cu 1 g sa iei 1, 5 paini.

Deci banii au din ce in ce mai putina acoperire, ca de aia e inflatie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa zici ca FR e privat e ca si cum ai zice ca BNR e privat. E si nu prea e. Ca arunca bani in piata fara acoperire... sa fie sanatosi. Uite si la noi. Aia si-i printeaza singuri, noi ne imprumutam de la altii si dupa aia aruncam in pensii si cacaturi.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai la aia ma refer, ca arunca bani fara acoperire, deci ca la o adica pot tipari banii si gata, cand nu ar mai avea, si altii? Cand muncesc de le vine rau si n-au, daca printeaza sunt bani falsi.

Cu privat cine controleaza totul? Nu tot niste bosi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si pe bosi cine ii controleaza? Adunarea legislativa, comisii, presedinte, birocratie ca la noi...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma bosii de cacao, bosii aia care conduc lumea, aia pun presedinti si tot! Nu stii? Multi stiu.
Cum a vrut Kenedy sa zica si a zis ceva de genul ca SUA e condusa de grupuri obscure, dar si cand vroia sa faca ceva, cum l-au asasinat. I-a asasinat si toata familia, interesant, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Kennedy se opunea razbelului din Vietnam, asta a fost motivul esential. Daca tot mergem pe conspirationisme, stii de legatura dintre scufundarea Titanicului si crearea FR, nu?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Sincer nu stiu aia cu FR si titanicul. Asa, si cine l-a asasinat? Tocmai ca se opunea si razboiului din vietnam! Daca era asa democratie cum credeti, de ce nu l-a lasat sa faca cum crede, cineva de mai sus l-a asasinat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Erau cam multe forte pro-war. Nu e nevoie de reptilieni, e suficient sa superi miliardele si miliardele alea care se misca in industria de armament. Pe Titanic erau niste personaje-cheie care se opuneau infiintarii FR...;) http://www.metatech.org/......erve-bank/

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact aia cu pro-war ai zis f bine.

Mda, interesant, nu stiam de faza cu titanicul, mersi de informatie. O sa citesc, ma mir cum de nu le pasa de om, cum pot face atatea crime domne, raman uimit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De ce sa ne miram? Uita-te la low level pe la noi cum ii doare pe astia in pix de om de multe ori. Si nu ma refer la oamenii politici de sus-sus, ci la sefi si sefuleti. Cind invirti sute de miliarde de dolari... eliminarea unui presedinte sau primar de oras mare, ministru, judecator care te deranjeaza e ca si cum tu sau eu am omori un tintar. Cel mai trist e ca atunci cand ai omuleti ca Bill Gates care chiar fac ceva pentru semenii lor si isi doneaza cea mai mare parte a averii pentru beneficiul societatii, tot se gasesc o gramada de cretini care vin cu povesti fantasmagorice. sad

| RoCkKiD a răspuns:

1. Daca ai 1-2-10 miliarde investite bine, si la sumele alea iti permiti cei mai buni investitori, profiturile anuale te lasa sa cheltuiesti sume uriase doar din castiguri fara sa te atingi de banii tai. Din contra daca nu cumva te intinzi si iti iei 15 case si 5 yahturi anual averea char iti creste. Gandeste-te ca daca ai 10 miliarde, la un profit anual din investitii de 5% castigi 500 de milioane deci saracu plod trebuie sa cheltuie vreo 1.800 de dolari pe ora tot anul ca sa iti cheltuie doar castigurile...cam greu ca oboseste

2. Chiar daca Federal reserve controleaza fluxul de bani din economia americana de printat ii printeaza trezoreria (e exact primul rezultat pe google deci nu stiu de unde ai scos-o)

Faptul ca e privata chestia e irelevant, nu poate printa nimeni un cent la cate nivele de control sunt.
Stiu ca esti mai destept ca papa si tu ai gasi un mod de a printa vreo 500 de mii pentru un ferrari dar angajatii lor aparent nu-s. happy

| Mosotti explică (pentru RoCkKiD):

Ete na, cine conduce si SUA? Aia au voie orice controleaza si trezoreria.
Nu are ce sa cheltuie din ce castiga ca economia lor e pulbere.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Sa dea batman sa avem si noi economie asa praf ca a lor.

Cat despre conspiratii si cine controleaza pe cine... las expertii sa se pronunte.

| Mosotti explică (pentru RoCkKiD):

Realitatea zice adevarul, daca o analizezi istoria si prezentul, scoti adevarul de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa funtioneaza lumea, dar putem sa ne educam, si ne adaptam, si nu ne lasam influentati. si sa castigam si noi daca avem discernamant. cunosc din ce in ce mai multe persoane care prin eforturi proprii, inclusiv eu, incep sa aiba cunostintele secrete detinute de iluminati, si le folosim in interesul omenirii.

| Michaeel a răspuns:

Fiecare cu ce poate, daca ălora le place astfel de viata în care tot ce faci și tot ce ai depinde numai de bani atunci sa fie fericiți! Este mai bine sa știi ca ai banii prin munca onesta și sacrificiu, dar dacă ei aleg sa falsifice bani cel mai probabil vor fi prinși la un moment dat. Asta se întâmplă când omul lacom are bani, cheltuiește fără cap și da banii pe prostii iar după când nu mai are sta cu mâinile în buzunar.

| Mosotti explică (pentru Michaeel):

Nu inseamna ca daca ai bani sa nu vrei si partea afectiva.