| blackann a întrebat:

Fratilor, ce parere aveti despre preturile astea?
Vor continua scumpirile? Se vor mai iefiti vreodata produsele sau e imposibil?

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Daca infaltia creste cresc si preturile, daca inflatia scade scad si preturile. Unele se vor mai ieftini, altele niciodata, doar vor creste, eventual vor fi promotii la reducere prin magazine.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele vor scadea. Putin. Restul vor ramane cat de cat constante daca inflatia scade si vor crest veniturile.

| blackann explică (pentru suntserios):

Cum sa creasca veniturile? cand? cu 100 lei sau nici atat?

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

Pai veniturile, atat pensiile cat si salariul minim se ajusteaza in functie de inflatie. Atat timp cat preturile raman constante veniturile cresc. Greu e adevarat, dar cresc.

| blackann explică (pentru suntserios):

Pensia de 600 ron a unui pensionar nu este ajustata niciunei inflatii. poate inflatiei din '98.

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

Nu discutam nicaieri aici daca ajung banii pensionarilor sa traiasca decent sau nu. Discutia era despre mecanismul preturilor.

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

Plus exista o pensie minima garantata, nu cred ca are nimeni 600 lei

| blackann explică (pentru suntserios):

Ba da, exista..ai fi socat. si mecanismul preturilor si inflatia... sunt oameni care au trecut in frig peste iarna asta ca nu aveau bani de caldura sau de lemne. e strigator la cer, eu am platit lunar 1000 lei pentru caldura iarna asta si chiar si peste. in 2 camere doar.

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

Si ce imi scrii mie astea? Eu tin inflatia in frau? Eu maresc salarii? Eu doar am explicat cum se va intampla. Pentru restul ai guvern, vorbeste acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri am plătit 14 lei pentru kg de ceapă. Ce sa zic. Nice.

| 199onur7 a răspuns:

Se joacă cu faruria oamenilor de la masă nenorociți ăia de la conducere cine se ocupă cu scumiprile si se vor juca multă multă vreme cu pâinea oamenilor nevinovați care nu au ce pune pe masă ei mereu vor crește si mai mult si tot mai mult sa aiba ei ce băga in buzunare sa meargă in vacanțe nenorociți cat timp vor fi hoți și corupți la conducere căci de acolo de sus pleacă totul si atăta timp la masa aia cât timp va sta niște nenorociți escroci si lacomi de a avea tot mai mult si mai mult făra sele pese cu Adevărat de oamenii nevoiași si care nu au ce pune pe masa lor in farfuria lor oamenii vor avea de suferit enorm de rau enorm

| 199onur7 a răspuns:

Am vazut un caz pe Youtube la știri care un om a intrat pentru o pâine frate pentru o pâine la frate la pușcări -_- și proxeneți criminali violatori sunt trimiși acasă cu predare la domicilui -_- uite ce frumoasă este viața si corectă.

| blackann explică (pentru 199onur7):

Da, frate asa e. acum cativa ani era politie intr-un loc unde vand tiganii tigari aduse din moldova si fac contrabanda si ei amendau o batranica, care vindea leustean langa metrou.

| Kaonashii a răspuns:

Nu stiu, dar daca stii sa faci cumparaturi te descurci
Adica sunt atatea promotii, oferte, reduceri...
Doar ca trebuie sa fii mai atent
Sa stii cand unde cum
La Kaufland dupa ora 21 e totul f ieftin
La Profi am gasit 450 grame de legume si fructe cu 4-5 lei
La Lidl e 4 lei un mix de salata
Ovazul, orezul, cartofii vor fi mereu ieftini
Nu mori de foame decat daca esti obisnuit cu fineturi si nu poti inghiti altceva
Etc

| blackann explică (pentru Kaonashii):

Si tu traiesti doar cu salata, legume si fructe?
nu mai speli, nu te imbraci, nu mai iesi in oras?

eu n-am timp sa merg dupa ora 21 la cumparaturi, lucrez de noapte si la ora aia dorm.
si nu ma refer la mine aici, ca eu traiesc decent, dar vad in jurul meu atatea cazuri si probabil nu doar eu lucrez de noapte sau sunt in situatia asta. pensionarii nu ies dupa 21 sa prinda reduceri si au o pensie de c*cat.

| Kaonashii a răspuns (pentru blackann):

Ideea e ca daca urmaresti piata reusesti sa traiesti decent si cu buget mic. Carnea slaba e inca ieftina. Si lasa-ma ca eu de cate ori merg la cumparaturi oamenii din fata mea fac cumparaturi de sute de lei, stau la coada de mi-e rau, sa nu mai zic ca atata se fataie Glovo si Tazz pe strada mea, care au 15 lei transport sa plimbe o pizza de pe o strada pe alta. Nu mi se pare ca se moare de foame. Pensionarii au majoritatea oameni care le fac cumparaturile, cel putin la mine in zona. Si eu fac cumparaturi la doi vecini si o duc bine. Bunicii mei au pensii mari, daca n-ai muncit normal ca n-ai. Pensia de 700 o au doar cei fara vechime in munca, a cui e vina? Nu zic ca stralucesc salariile si pensiile, dar ce rezolva plansetele pe TPU?

| Kornuletz540 a răspuns:

Din câte am văzut în diverse surse, economia începe încet și sigur să-și revină din crizele cauzate de pandemie și război, asta și datorită faptului că țările vest-europene și-au diversificat sursele de gaze naturale, nemaidepinzând de importurile rusești, ceea ce are impact pozitiv asupra inflației. Evident, pericolul nu a dispărut, în special datorită embargoului asupra petrolului rusesc impus de UE. Cât despre scumpiri, eu cred că majoritatea se vor domoli, iar celelalte( prețurile la electricitate, la gaz, la anumite alimente) vor mai dura ceva timp, poate până în vară sau la mijlocul toamnei, depinde mult de evoluția situației din Ucraina.

| blackann explică (pentru Kornuletz540):

Da, bro, dar ma refer la tot, nu neaparat ce tine de rusia.
paine, chips uri, apa, detergent, servetele umede etc. s-au dus toate in sus si nu cred ca vor mai cobori, poate doar sa stagneze, dar e super exagerat.