| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre Dumnezeu?
Frațilorwinking

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Irinel continua cu manipularea lui clasica, cum poti spune ca e bun,milostiv cand vezi atat de multa suferinta, rele, din cauza unui mar mancat de doua persoane care nu stiau ce e binele si raul, in biblie scrie asta, au cunoscut diferenta dupa ce au mancat, cata ipocrizie

Sa raspund la intrebare, dumnezeu este raspunsul la ceea ce nu stim sau nu vrem sa stim, dumnezeu implineste partea primitiva a omului, de asta manipularea, argumentele sunt de ordin emotional pe o parte si de asa zis rationale cum ar fi inteligent desigen, ignoranta imensa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despre ce? Despre cine?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Adica echipa de extrateresti care ne-a plantat pe planeta asta? Sau echilibrul universal care tine totul intr-un balans perpetuu? Zeul ala crestin descris in biblie, fiindca presupun ca la el te referi, e o creatie sinistra a unora deranjati la bibilica. Pe de alta parte, e si o sperietoare foarte utila la controlul maselor de vreo 1700 de ani incoace...

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu este corect în ceea ce face, este bun, milostiv etc. Tu ce părere ai happy?

| Plato a răspuns:

Ce parere se poate avea despre Dumnezeu?
"El este domnul ostirilor, El este împăratul slavei!"

Dumnezeu e tot, tot e Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E cel mai tare din parcare fara el suntem morti dar ca sa stii si tu acolo la puscarie Dumnezeu dipare atunci cand se TERMINA tigariile ohoooooo!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In cartea Exodul 34/6Dumnezeu spune:"Domnul Dumnezeu este un Dumnezeu plin de indurare si milostiv,încet la manie,plin de bunătate si credincioșie care Își tine dragostea pana in mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea si păcatul, dar nu socotește pe cel vinovat drept nevinovat, si pedepsește fărădelegea părinților in copii si in copiii copiilor pana la al treilea si al patrulea neam!"

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Exod 34/6 Dumnezeu spune:"...Domnul Dumnezeu este un Dumnezeu plin de indurare si milostiv,încet la manie,plin de bunătate si credincioșie, care Își tine dragostea pana in mii de neamuri de oameni iartă fărădelegea, razvratirea si păcatul, dar nu socotește pe cel vinovat drept nevinovat, si pedepsește fărădelegea părinților in copii si in copiii copiilor lor pana la al treilea si al patrulea neam!

| Panamax a răspuns:

Dumnezeu adica domnul zeu?
Care dintre ei ca sunt mai multi.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_zei

Despre cel la care se roaga evreii, crestinii si musulmanii am o parere nu tocmai buna.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este un Tata iubitor foarte profund preocupat de peroana noastra, de sentimentele noastre. El ne iubeste si ne-a creat dupa chipul Sau. Nu ne-a inlantuit, ci a lasat pe Adam si Eva sa aleaga, ''Va iubesc atat de mult incat va dau libertate de alegere, puteti sa Ma ascultati si sa Ma iubiti, sau sa nu Ma ascultati si sa Ma respingeti'' Ei au cazut in pacat si au murit in relatia lor cu Dumnezeu, si apoi a venit si moartea fizica ''Pacatele voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeu, si ascund fata Lui de voi si IL impiedica sa va auda''
Dumnezeu atat ne-a iubit incat a trimis pe singurul Sau fiu sa moara pentru noi, Domnul Iisus Hristos a acceptat sa vina pe pamant si sa sufere povara pentru pacatele noastre acum 2000 de ani la cruce, si noi astazi prin Duhul Sfant care ne iubeste si traieste in noi si ne da putere sa facem binele, voia Lui, care este spre binele nostru ''sa nu furi (ajungi la puscarie), sa nu minti ( sentimente ranite, minciuna strica relatii, vieti), sa nu ucizi, sa nu injuri. etc'' Dumnezeu nu ne da reguli pentru a ne impiedica sa ne distram, ci pentru a ne impiedica sa ne distrugem. Ne protejeaza, si toti am stiut dupa ce am facut un lucru rau, ca Dumnezeu ne-a dat acea porunca pentru a ne proteja, dovada? Fete gravide la 14 ani, si cu 5 avorturi in spate. Societatea a cazut rau de tot in ultimii ani, epntru ca a scos biblia si pe Dumnezeu din ecuatie. Puscariile sunt pline, vor scoate biblia din scoli.
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=827s

| MademoiselleCosmina a răspuns:

O parere buna, si el un "om" ca oricare. laughing

| Nătărău a răspuns:

Despre CE?

| Lizuca1234 a răspuns:

Exista cu adevarat in fiecare dintre noi, absolut.sunt convinsa de asta happy