| FreddieM a întrebat:

Frica sau curajul te poate scapa de primejdie? Exemple sunt binevenite.
Cheers

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și una și alta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da.

| Dismally a răspuns:

Ambele, frica te face precaut iar curajul te poate ajuta sa iei o decizie rapida intr-un moment critic.

| oglindasultanului a răspuns:

M-am gandit si eu la asta dar, dupa cum depinde de pericol, e ok sa ai curaj cand poti lupta si cica frica cand nu poti, dar problema este ca frica te impiedica din a gandi logic si nici sa fugi nu mai esti in stare.

| wildthing a răspuns:

"Fight or flight response"
Atunci cand esti confruntat cu o situatie care-ti poate pune chiar viata in pericol, apare reactia fiziologica mentionata mai sus. Omul alege instinctiv daca sa-i dea factorului perturbator un "pumn in dinti" sau sa fuga...probabil in functie de cat de curajos sau de fricos este sau poate analizand intr-o fractiune de secunda care-i varianta cea mai potrivita pentru supravietuire.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ce a spus wildthing e adevărat, ca exemplu las acest link

https://youtu.be/Daq6M3HZklc

Urmărește tot!, dar mai cu precădere min 13:50.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curajul denota încredere în sine, încrederea în sine denota raționament. Curajul te poate determina sa scapi și de cele mai de temut fobii.

Răspuns utilizator avertizat