| StrongHeart a întrebat:

Functioneaza magia neagra,voodo, etc?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu functioneaza, ca eu nu am vazut si nici simtit-o!
Eu cred ca cei slabi de inger, scornesc asa ceva, fiindca trebuie sa gaseasca un tap ispasitor, pentru fricile si inventiile lor prostesti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Functioneaza. Pasta de dinti chiar functioneaza.

| Celcestietot a răspuns:

Desigur!

| oglindasultanului a răspuns:

Credinta ta vs emotiile victimei.

| StrongHeart explică:

Nici nu o sa mai zic nimic, doar ca sunt t***e pe aici care se ocupa cu asta si sunt gata oricand sa iti ia sufletul, nu aveti incredere in nimeni, prieteni.

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar nu se poate asa... toti suntem egali, nu poate nimeni sa faca astfel de lucruri pe altcineva, este fizic imposibil.

Doar prin autosugestie si o minte incuiata ar putea cineva sa "incerce"sa ii induca cuiva o anumita stare. Doar atat.

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Eu cred ca e posibil adica am vazut cu ochii mei niste chestii pe care nu mi le-am explicat fizic si nici acum nu are sens, oricat as incerca sa-mi explic ce s-a intamplat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Ia da un exemplu si incercam sa le explicam amandoi happy

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Ok.Ce barbat normal de 32 de ani sta cu o femeie de 70 si ceva? la relatie de cuplu ma refer.
Oamenii beau foarte mult,femeia respectiva se stie ca folosea practici de vrajitorie,toti barbatii cu care a stat la viata ei, ea a incercat sa-i seduca, unul din acei barbati a fost o ruda de a mea(bunicul meu pe care nu l-am cunoscut) care totusi nu a bagat-o prea mult in seama pentru ca isi iubea foarte mult nevasta, el(bunicul) a murit tanar, pe la 40 de ani,bunica a facut cancer si ce stiu de la foarte multa lume e ca era femeia asta cunoscuta in sat ca practica vrajitorie,stiu ca ai mei se trezeau cu tot felul de insecte in casa(acum f mult timp), dar asta nu era nimic, au aparut din senin in casa broaste odata, again, vorbesc de intamplari foarte vechi.
De curand am aflat ca barbatul acela de 32 de ani a injunghiat-o pe femeia respectiva si sincer,nu iau apararea unui criminal,dar daca e adevarat tot ce s-a spus,are sens,adica si eu cred ca as innebuni daca cineva m-ar forta sa fiu intr-o relatie.
Habar nu am sa iti dau niste detalii mai concrete,dar lucrurile pe care ti le-am spus le stiu sigur si eu cred ca nimic nu se intampla fara motiv in viata,mai ales moartea unei persoane,cred ca toate lucrurile se leaga cumva,nu stiu sa iti zic cum.
Nu stau sa fac ancheta,pur si simplu nu ma afecteaza personal,chiar daca am fost pus sub blestem,mi-am dat seama imediat ca energiile pe care le aveam in casa nu erau bune si am incercat sa ma indrept,m-am gandit ca e ceva ce fac eu gresit.
Asta e o simpla intamplare,sunt multe altele care nu mi le pot explica, decat psihiatrul a avut cateva tentative de a imi explica, dar nu cred ca tot ce s-a intamplat a fost asa pur si simplu intamplator, totul se intampla cu un scop, eu asa cred.

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Corect, lucrurile se intampla mereu cu un motiv, dar toate se unesc.
Daca cineva face ceva, jura stramb ca nu a facut acel lucru si apoi ii se intampla ceva rau, acel lucru se intampla oricum, datorita faptului ca el a fost in momentul ala intr-un punct, a facut ceva, altcineva a facut altceva si astfel teoria haosului persista peste tot. Intamplarea cum ca acea persoana a jurat stramb a fost facuta datorita tot perceptilor acelei persoane de-a lungul timpului, si s-a intamplat sa zica asta tocmai acum. Toate acestea au dus la formarea acelui lucru. Toate se leaga si totul depinde inca de la prima particula din univers.

Legat de povestea ta... da, nu am cum sa comentez asta. S-a intamplat. Probabil nimeni nu stie cum. Dar daca cineva isi mentine pozitia ferm, are o minte deschisa, nu are ce sa ii se intample (privind acest aspect). Dar legat de povestea ta, o cred, nu vreau sa para ca nu te cred sau ceva.

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Nu vreau sa arat cu degetul sau sa caut vinovati, pur si simplu vreau sa inteleg, sa pot sa ma feresc de astfel de oameni sau energii negative pe viitor.

| mastadont a răspuns:

Nu, nu funcționează. Însă te poate afecta dacă chiar crezi că funcționează, se numește efectul nocebo și este opusul placebo-ului. nocebo a dus la decesul unui pacient, care a avut loc în 1973. Doctorul Clifton Meador a diagnosticat un pacient cu cancer de ficat în stare terminală şi l-a informat pe acesta că mai are doar câteva luni de trăit.
Prognoza doctorului s-a adeverit câteva luni mai târziu, când bărbatul tratat a decedat. În timpul autopsiei, însă, medicul s-a confruntat cu o surpriză: tumoarea era una mică, iar cancerul nu intrase în metastază. Se presupune că, cel mai probabil diagnosticul doctorului este cel care l-a omorât pe pacient.

IMPORTANT : Se constatã cã forţa sugestiei negative este mult mai mare decât a sugestiei pozitive (90% față de 50%).