| Alex8080 a întrebat:

Hai salut, as vrea sa va intreb ceva. Aveti si voi specimene de astea in familie si cum gestionati relatia cu ei? Gen aud mereu chestia asta:Uite ba x sau y face asta sau asta tu de ce nu faci ceva ce iti place.Si cand spui imi place x sau y sa fac auzi:pai ce ma esti tu in stare sa fac asta.In cazul meu taicame-o ma tot compara cu toti pripasii imi zice uite pe x s-a facut politist uite-l pe x s-a facut nu stiu ce.Eu daca ii spun ca imi place sa fac ceva ma ia in ras automat si zice ca nu sunt in stare.Ideea e ca m-am obisnuit cu gandirea asta dar tot ma enerveaza, cum gestionezi situatia asta penibila? Aud mereu comparatiile astea uite pe x ce a facut, mereu ma compara cu altii dar el niciodata nu se compara cu alti parinti.Adica mereu imi da exemple de altii care au facut ce au visat,dar el nu ia in considerare si ca aia au facut ce au visat pentru ca parintii i-au sustinut, el nu ia in considerare ca in alte familii,parintii nu-si critica anpulea copii,alte familii merg in vacanta macar odata pe an si sa nu ma intelegeti gresit nu suntem o familie saraca,, suntem o familie medie chiar mai mult decat medie, in alte familii nu-l vezi pe tata sa se compare cu fiis-ohee hee). Adica stiu ca pare ciudat dar simt ca eu sunt adultul si el copilul, la orice chestie se compara cu mine, ceva ce e penibil pare ca vrea sa fie mereu in centrul atentiei. In alte familii nu-l vezi pe tacto sa-o critice pe mama ta ca nu face x sau y.Inca o situatie de genu mai pot prezenta, am un vecin de 13 ani si pe ala il lasa tacso sa mearga cu masina prin curte si aud mereu uite ba ala la 13 ani merge cu masina, dar daca eu daca ii spuneam atunci cand m-am apucat de scoala de soferi sa mergem undeva retras sa conduc si eu auzeam nu ca busesti masina si cand ma refer la retras ma refer pe campie unde n-ai cum s-o strici...Deci in concluzie cum rezolvi chestiile astea cu parintii astia de genu care nu sunt multumiti de nimic si vor ca ei sa controleze totul?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"un vecin de 13 ani si pe ala il lasa tacso sa mearga cu masina..in concluzie cum rezolvi chestiile astea cu parinti"

in exemplul dat ai niște părinți INCONȘTIENȚI - și asta o spunem ca să fim diplomați.

Nu ne-ai spus câți anișori ai tu, întrebătorule

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Alex8080):

Tot inconștient e, cu "i" mare.
Și tot nu ne-ai spus câți anișori ai tu, întrebătorule

| Endy22 a răspuns:

Cu rabdare, astepti sa treaca timpul cand nu va mai fi nevoie sa stai prea mult in preajma lui si sa primesti replici inutile. Altii din noi Poate ca nici macar nu am avut parinti alaturi de mici. Si tot ne-am facut si noi mari si ne-am gasit drumul in viata. Deci ai rabdare.