| SecretKiss a întrebat:

Haideti sa facem impreuna un experiment! Luam un magnet maricel si il infasuram in: pagini de ziar, folie de aluminiu si burete subtire. Apoi apropiem alt magnet de magnetul infasurat. Blocheaza paginile de ziar, folie de aluminiu si buretele subtire forta magnetica dintre cei doi magneti? De ce? Argumentati rational. Cel mai compex si elaborat raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de polarizarea magnetilor apropiati; daca sinti de aceeasi polarizare, se vor bloca; daca sint diferiti, se vor atrage.