| mary a întrebat:

Heeelp! m-am dus sa ma spovedesc iar preotul mi-a dat canon sa ma duc in fiecare duminica la biserica. dar nu vreau pentru ca este foarte multa lume si babe care barfesc (stau la sat si toti oamenii se cunosc intre ei). are ceva daca nu il respect? nu fiti rautaciosi vreau parerea voastra... (in special femeile ce se duc frecvent la biserica.

Răspuns Câştigător
| maria_8140 a răspuns:

Ok! Ce treaba ai tu cu ele?! Tu vezi-ti de treaba ta si chiar daca auzi comentarii ignora-le! Acolo te duci la biserica si ai sa vezi ca dupa o scurta perioada iti va fi mult mai usor ca sa nu mai spun cat de bine iti va face tie acest lucru.Invata sa faci abstractie pentru ca intotdeauna se gaseste cineva sa comenteze si sa fie carcotas chit ca e in biserica sau nu. Si eu aud comentarii legate de vestimentatie, machiaj, ca nu am batic s. a. m. d si si eu la inceputm-am enervat si am vrut sa le intreb cu ce drept ma judeca ele pe mine ca doar nu eram o sorcova sa fii zis ca am socat "audienta" prin aparitia mea! Tu asculta de parinte si nu baga de seama carcotelile; asa cum am mai spus ca te duci sau nu la biserica ele tot nu se opresc asa ca, pe scurt, mai bine te duci!

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Scuza-ma, tu te duci la biserica pentru tine sau pentru "babe"?
Se pare ca nici tu nu ai fost prea cuminte daca preotul ti-a dat asa un "canon", dar ar trebui sa-ti faci un obicei, ca duminica sa mergi la biserica, nu neaparat trebuie sa stai pana la sfarsitul slujbei, te reculegi cateva minute si apoi pleci, crede-ma te vei simti mult mai bine. Nu vrei sa saruti icoanele, nu le saruta, nu vrei sa pui batic pe cap, nu pune, fa cruce atunci cand vrei tu, faptul ca ai intrat in biserica, ai aprins o lumanare, te-ai recules cateva minute in lacasul Domnului, conteaza pentru inceput. Cineva, o persoana foarte credincioasa mi-a spus asa, faptul ca atunci cand iesi din casa dimineata si spui numai "Doamne ajuta!" conteaza foarte mult. Nu trebuie neaparat sa rupi usa bisericii ca sa arati ca esti credincios, mai rau pacatuiesti daca stai in biserica si gandurile iti zboara aiurea. Asa ca "Doamne ajuta!".
Asa ca

| Klara a răspuns:

Nu te du deloc.
Duminica e zi de stat acasa, de dormit pana la 1 dupamiaza, nu e zi de inghesuit pe la biserica. Poti sa te rogi si acasa daca tii neaparat.

| GrigoreVarlam a răspuns:

Nu are rost sa faci ceva din obligatie fa ce iti spune inima, nu cred ca e nici o problema daca nu il respecti, mergi la biserica cand crezi tu de cuviinta BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa stii ca nu`s iertate pacatele daca nu respecti canonuwinking