| vegeta a întrebat:

Heelp TPU va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu ceva am 20 de ani si inca ma deochi de cand ma stiu si de aceea va rog sa ma ajutati cu ceva sa-mi scrieti si mie aici un descantec de deochi care intr-adevar functioneaza nu luate dupa net si nu tatal nostru ceva ce stiti voi si care functioneaza? Treaba este ca eu am o matusa care ia ma descanta cand nu ma simt bine dar ia nu descanta cu voce tare ca sa pot sa-l aud si eu si sa-l invat si i-am si spus chestia asta sa-l spuna ca voce tare dar nu o face stiu ca si voi ati putea spune ca descantecul; se fura nu se invata dar totusi poate o functiona si la mine si o sa-mi fie de folos merita incercat va rog frumos sa ma ajutati acord funda!

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Nu vorbi in necunostinta de cauza.
daca tu nu ai avut tangente cu astfel de trairi sau descantece (care par o prostie la prima vedere), nu mai comenta.
deochiul chiar exista si e o treaba serioasa, nu are legatura cu psihicul, e ceva dincolo de intelegerea noastra.
sunt oameni care au puterea asta, de a deochia, unii au intentii rele, altii deoache din prea multa admiratie ceva frumos, fara sa vrea acest lucru.

eu l-am furat de la mamaia, nu fac misto.
"de-o fi (numele tau) de deochi, de barbat, sa-i crape boa sele sa-i curga pi satul.
de-o fi de femeie, sa-i crape tatele sa-i curga laptele.
iesi deochi de la (nume), din fata obrazului, din crestetul capului, din varful nasului, si du-te unde cocosii nu canta, unde cainii nu latra, unde popa nu toacă.
maica din cer se lasa, din mana dreapta mi-o lua, de deochi mi-l scutura.
sa ramana x curat, luminat, ca maica din cer lasata, ca roua din camp ca steaua din cer. amin."

par ridicola zicand asta, sunt atee (vezi duamne, daca is atee, cum de o pomenesc pe maica lui peste si cum de cred in deochi si descantece), dar cunosc cazuri cand lumea era pe moarte de la deochi, si au fost salvati cu descantece de genul.
se mai face si cu oul de gaina, care se sparge in locul unde e deochiul blocat in corp, cum ar spune batranii de la tara, se scoate raul din corp.

dar cred ca am raspuns degeaba, nu ma vede nimeni.

7 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E totul in imaginatia ta.

| vegeta explică (pentru sublime89):

Asa crezi tu dar daca nu ai fost patit niciodata normal ca nu stii despre ce e vorba...

| pietrean a răspuns:

Incearca sa ai incredere in tine, in mintea si puterile tale si nu in "descantece". Sunt lucruri in viata, care se intampla, cu voia sau fara voia noastra.Asa e viata!

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Nu exista asa ceva. Termina cu prostiile.

| Ana90088 a răspuns:

Poti incepe prin a purta ceva rosu tot timpul cu tine ...de exemplu o bratara rosie...asfelt ea te va ferii de "ochii rai", du-te la biserica intr-o zi sau bea aghiazma si totul va fi bine

| Ceryo a răspuns:

In primul rand nu prea cred in chestii din astea si nu mi s-a intamplat niciodata din cate stiu eu depinde un pic si de psihicul human cum intelege acest fenomen incearca si tu sa nu te mai gandesti de loc la asta pentru ca daca ai mereu acest gand e normal sa ti-se intample, incearca sa uiti de chestii din astea si poate nu o sa ti se mai intample

| CoquineNoire a răspuns (pentru Ceryo):

Nu vorbi in necunostinta de cauza.
daca tu nu ai avut tangente cu astfel de trairi sau descantece (care par o prostie la prima vedere), nu mai comenta.
deochiul chiar exista si e o treaba serioasa, nu are legatura cu psihicul, e ceva dincolo de intelegerea noastra.
sunt oameni care au puterea asta, de a deochia, unii au intentii rele, altii deoache din prea multa admiratie ceva frumos, fara sa vrea acest lucru.

eu l-am furat de la mamaia, nu fac misto.
"de-o fi (numele tau) de deochi, de barbat, sa-i crape boa sele sa-i curga pi satul.
de-o fi de femeie, sa-i crape tatele sa-i curga laptele.
iesi deochi de la (nume), din fata obrazului, din crestetul capului, din varful nasului, si du-te unde cocosii nu canta, unde cainii nu latra, unde popa nu toacă.
maica din cer se lasa, din mana dreapta mi-o lua, de deochi mi-l scutura.
sa ramana x curat, luminat, ca maica din cer lasata, ca roua din camp ca steaua din cer. amin."

par ridicola zicand asta, sunt atee (vezi duamne, daca is atee, cum de o pomenesc pe maica lui peste si cum de cred in deochi si descantece), dar cunosc cazuri cand lumea era pe moarte de la deochi, si au fost salvati cu descantece de genul.
se mai face si cu oul de gaina, care se sparge in locul unde e deochiul blocat in corp, cum ar spune batranii de la tara, se scoate raul din corp.

dar cred ca am raspuns degeaba, nu ma vede nimeni.

| Noble98 a răspuns:

Eu nu stiu vreun descantec, dar te pot ajuta cu ce folosesc eu, 5 pasi simplii, daca nu merge unul din ei, treci la urmatorul:
1.Inspira si expira adanc de cateva ori aer curat/rece.
2. Spala-te pe fata cu apa rece.
3. Daca te simti rau, vomita, ia pastile daca te doare si capul, dupa odihneste-te.
4. Pune un taciune aprins din soba sau foc in aghiazsma, zi Tatal Nostru de 3 ori, fa semnul crucii de 3 ori si ia trei inghitituri mici. Fa asta de 7 ori.
5.Nu mai crede in superstitii.

Lasand de-o parte gluma, si eu ma "deocheam" cand eram mic, si de obicei asa imi trecea. Bafta.