| onlygirl2468 a întrebat:

Heey!
Care pastile pentru memorie (adică când învăț, vreau să țin minte, că după ce am învățat tot și fac altceva, uit tot) își fac efectul și pe care le recomandați?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Memoria din punctul de vedere al evaluarii scolare (cam stupid dar la noi e cazul) ajunge in primul rand la recunaostere (adica am citit pagina si o recunosc) iar mai apoi cand se impamanteaza bine la reproducere (adica nu doar ca recunosc pagina ci o pot scrie din cap). Daca se sterge tot e din cauza ca nu a ajuns la reproducere, ai citit de cateva ori si apoi te-ai pus sa faci altceva si evident ca s-a sters.

Alta chestie importanta este ca memria are o trasatura proprie care o face sa se stearga daca o conditionezi pentru o anumita data. Mai pe intelesul tau, daca inveti doar ca sa stii la teza, dupa teza o sa uiti tot. Trebuie sa inveti ca sa stii cu scopul de a retine pe termen lung altfel efortul e degeaba.

Cat despre medicamente, poti sa cumperi de care vrei, nimeni nu a reusit sa demonstreze ca functioneaza si sa nu-ti imaginezi ca o sa citesti o data cartea si ramane in cap. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Felicitări, aveam colegi de facultate de nota 10, care învățau exact așa cum spui tu. Cum s-a aflat. Un profesor a dorit să verifice asta și a invitat la câteva zile după examenul oficial, pe niște studenți de elită, despre care se știa că învață doar pentru examen. I-a invitat pe prietenie, cu promisiunea că nu vor păți nimic să mai dea încă o dată examenul. Nu au reușit să îl treacă, capul lor era gol, nu reținuseră aproape nimic. Poveste reală, Profesor A. Cișman, Universitatea de Vest, anii 60 din secolul trecut.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici o pastila, biologic, neurologic vorbind ar fi imposibil asa ceva, nu retinti pentru ca nu va place, nu sunteti concentrati, sunteti indiferenti, nepasatori si vreti sa retineti asa ca prin minune, imposibil sa nu reti daca pioritata ta nr 1 este invatatura, nu voi stati pe Facebook non stop apoi cautati pastile minune