| Mara333333 a întrebat:

Hei. Am o întrebare pentru fete. Voi aveți par pe sâni? Mai exact în jurul sfarcurilor. Am un complex din cauza asta. Voi cum îl îndepărtați? Care e cea mai ok metodă?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fetele nu au par pe piept, sfarcuri sau sani. Tu esti un caz "special" cu ceva mostenire genetica sau cu un hormon masculin, prezent in corpul tau.
te sfatuiesc sa mergi la ENDOCRINOLOGIE si sa faci investigatii hormonale, ca sa iti opreasca cresterea parului in zonele masculine.

| Mara333333 explică (pentru Violleta2022):

Da si tu esti un caz special cu grav avansat de handicap. Sunt foarte multe femei cu par pe sani, si parul pe sani este normal, fieacare femeie are par pe sani, doar că diferă de la femeie la femeie structura acestuia. "Sau cu un hormon masculin prezent în corpul tău", toate femeile au testosteron, numa ca nu e normal să fie în cantități mari. Ai block că nu te duce capu și nu meriți atenție.

| sierra1 a răspuns:

Sunt mai multe metode pentru indepartarea firelor:

Tunderea firelor de par – cu ajutorul unei forfecute, firele de par din jurul mameloanelor pot fi tunse fara pic de durere sau disconfort. Intrucat parul creste rapid la loc, va fi nevoie de repetarea operatiunii la cateva zile.

Smulgerea firelor de par – cu ajutorul unei pensete, dar si cu multa atentie, firele de par din jurul mameloanelor pot fi smulse rapid. Intrucat pielea de pe sfarcuri este sensibila, aceasta metoda poate fi dureroasa. Smulgerea acestor fire creste riscul de fire de par crescute sub piele, dar si de infectie.

Raderea firelor de par – firele de par din jurul mameloanelor pot fi indepartate si cu ajutorul aparatului de ras. Aceasta metoda, de asemenea, creste riscul de aparitie a firelor de par sub piele, dar si de infectie.

Indepartarea cu laser a firelor de par – aceasta metoda are rezultate de durata, insa este mai costisitoare, precum si dureroasa.

Tratamentul hormonal – daca un dezechilibru hormonal major este responsabil pentru firele de par crescute pe sfarcuri, atunci medicul poate prescrie un tratament medicamentos care va rezolva dezechilibrul hormonal, dar te va ajuta si sa scapi de firele de par inestetice.

rămâne la alegerea ta...

https://greatdoc.ro/......e-sa-faci/