| osimplafata a întrebat:

Hei am si eu o intrebare...cu marimile de la imbracainte...in general port S la bluze, tricouri si alte articole, iar la pantaloni marimea 28 insa am vrut sa comand de pe internet si am gasit la pantaloni marimea 38thinking care de obicei corespunde marimii "M". vreau sa stiu deci daca marimea 38 la pantaloni este oarecum echivalenta cu marimea 28 tot la pantaloni. multumesc

1 răspuns:
| vikol a răspuns:

Toti pantalonii nostri sunt masurati in inch in jurul taliei si, asemeni jachetelor noastre, sunt livrati cu un supliment de 2 inch. Marimile sunt asemeni celor de la blugi ex. 28", 30", 32" etc…
Pentru a-ti masura talia, foloseste un centimetru de croitorie si masoara in jurul celei mai subtiri partii (de obicei deasupra soldurilor ).
Daca nu ai un centimetru, vei gasi unul aici.
Dupa ce ai aflat masura in inch, comanda o pereche de pantaloni care sa fie cu o marime mai mare, de exemplu daca masura este 29", atunci comanda 30". Daca masura este putin mai jos sau exact o masura, de exemplu 30 sau 29¾", atunci este recomandat sa comanzi cu o marime mai mare, in afara de cazul in care iti place ca pantalonii sa fie mai stramti.
Pentru a verifica daca inaltimea ta este potrivita pentru masura aleasa, foloseste tabelul de mai jos. Cauta in partea superioara a tabelului masura stabilita pentru talie, apoi urmareste in jos pentru a gasi inaltimea. Atata timp cat exista o bifa in casuta, este totul in regula
Ai aici un tabel
http://i46.tinypic.com/33mn42q.jpg

Acest tabel arata lungimea pe interior a tuturor pantalonilor nostri.
http://i45.tinypic.com/2nvbguq.jpg