| Vivo2000 a întrebat:

Hei! Am si eu o mica mare problema.Deci parintii mei fumeaza amandoi si nu stiu cum sa ii conving sa nu mai fumeze(numai cand ii vad mi se face rau).Si pe langa fumat, mai sunt bolnavi amandoi:mama are aproape tot corpul bolnav, iar tata are o tuse croaznica(pe langa asta el si bea). Chestia e ca mai se si cearta din cauza asta(se mint unul pe altul ca nu mai fumeaza, apoi se vad iar fumand si se i.au la harta).Am incercat saa ii explic mamei, dar nu am cu cine sa vb.Le.am spus sa i.a pastile (ele nu sunt deja cumparate, dar nu vor sa le i.a, in special mama).I.am spus ca mai are un copil mic de crescut(adc fratele meu) si mi-a zis ca o sa se descurce si el sa creasca.Eu nu stiu ce sa le mai zic sau ce sa le mai fac.Adc nu ii pot lasa asa ca ma doare sufletul.Va rog dati.mi un sfat!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu daca poti tu sa ii convingi.
Sunt oameni in toata firea la varsta asta nu le poti baga tu minte in cap. Daca deja ai vorbit cu ei si ei nu vor nici cum sa inteleaga ori ii lasi in pace sa faca ce vor ori mergi la cineva din familie mai apropiat matusi, unchi, bunici sa le spui ca a tai nu sunt bine si nu au grija de ei si automat nici de voi si sa incerce sa ia masuri.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu prea cred că ai putere de convingere. Fumatul și alcoolul sunt niste vicii de care se scapă foarte greu, iar acest lucru se face numai cu ambiția și dorința persoanelor în cauză. Lasă-i să facă ce vor, oricum nu te ascultă.

| drutzix a răspuns:

Nu prea poti sa ajuti pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Degeaba te tii cu pastile dupa ei daca ei nu vor sa se schimbe.
Tot ce pot sa iti zic e sa ii manipulezi pe ei sa isi doreasca schimbarea, poate ii poti face sa creada ca ei au avut ideea sa se lase.
Daca vrei sa ii ajuti daca nu lasa-i in pace.