| Florentina9210 a întrebat:

Hei! Am si eu o nelamurire, mai pe scurt povestea mea: Acum un an, am cunoscut un baiat, s-a intamplat sa ne intalnim pentru prima data la nunta varului meu. A fost ceva neconventional. Dupa, am hotarat de comun acord sa ne mai vedem in oras, ne-am intalnit, toate bune si frumoase. Dupa 3 luni de relatie, a venit vremea sa vina si la mine acasa. L-am prezentat doar mamei, deoarece tata nu era acasa.
La prima vedere a fost dezamgita de alegerea facuta. Si asta se rezuma la stilul lui vestimentar. Avea o geaca, tricou, blugi rupti si pierce in spranceana.
Cand ne-a adus sa ne serveasca cu suc, mama zambea, dar nu era zambetul ei, o cunosc...
La urma de tot ne-am luat ramas bun si am hotarat sa ne vedem in oras, deoarece mama mi-a interzis sa il mai aduc acasa. Se intamplase sa ramana fara bani si mi-a zis ca, sa nu imi fac griji ca de venit o sa vina. Mi-a luat un buchet de flori M-am mirat, deoarece stiam ca nu avea bani atunci. Mai tarziu sa aflu de la o alta "sursa", de fapt mama a sunat sa afle "informatii" cu cine iese fetita ei. Si mi-a zis acea femeie ca nu mai avea servici baiatul de mult timp si seful la care lucrase se planse, ca i-a furat niste bani si acum il cauta cu politia.
Am intrerupt orice legatura cu el, l-am sters din lista.
Intrebarea este: as putea sa ma feresc de el, nu stiu zic si eu. poate el intr-un fel a facut aceste lucruri sa se intalneasca cu mine si acum daca am pus stop, imi e teama sa nu se razbune.
Este posibil?

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Nu rezolvi nimic daca te feresti de el. Fiindca pana la urma o data si-odata se va afla si va fi mai rau. Asa mai bine fii sincera cu el, nu-l minti, nu-i ascunde fiindca nu rezolvi nimic cu ascunzisuri si minciuni. Si cu adevarul poti rezolva mai ok lucrurile. Ce? Cum sa se razbune? Este atat de las incat sa te faca sa suferi sau cine stie sa dea in tine? Tu-l cunosti cel mai bine. Cu altceva nu ar avea sa se razbune si n-ar face chestii de lasitate daca e un adevarat barbat. S-ar putea razbuna prin a vorbi si a sta cu alte fete ca sa te faca putin geloasa, daca il mai ai ''la corason''. In rest nu-ti fa griji. Spune adevarul ca rezolva lucruri cel mai bine!

38 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ai o atractie pentru laughingderbedei mmm nebunatico :->

| Florentina9210 explică (pentru Liviu):

Da. ''Norocul'' meu!

| RAY a răspuns:

Esti leoaica ce naiba ti frica de el

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Nu imi e frica de el.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea cred ca ti-ar putea face ceva. E ca in filme laughing
Tu ar trebui sa stii daca el e periculos sau nu, tu l-ai vazut. Dar eu nu cred ca se razbuna. De ce ar face asta?

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Probabil el a avut ceva pentru mine ca altfel nu ar fi furat bani.
Si acum, ma gandesc ca poate initiativa mea de a pune stop, sa il enerveze si sa se razbune.
Zic si eu. Nu stiam ca poate fi in stare de asa ceva. Se dadea baiat bun.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Totusi zic ca nu o sa se razbune. Daca a facut asta pentru tine, totusi a facut ceva riscant, pentru tine. Deci nu ar vrea sa patesti ceva.

| evelinna01 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Si eu am avut o relatie cu un dobitoc pe care nu l-am crezut in stare de multe, mi-a demonstrat pe parcurs ce nenorocit putea fi. Dar dupa ce i-am dat papucii, m-a lasat treptat in pace. Si nu l-am mai vazut de vreo 2 ani.

| Florentina9210 explică (pentru evelinna01):

Dobitoc ca dobitoc, da sa vezi ce relatie am avut eu cu un psihopat. Mai multe in privat!

| evelinna01 a răspuns (pentru Florentina9210):

Astept povestea atunci happy

| OldSoul a răspuns:

Nu-ti bate capul, daca ar fi furat banii doar pentru acel buchet de flori nu cred ca s-ar fi plans cineva pentru 10-20 de lei.
Deci nu-ti fa griji, nu ai de ce sa te simti vinovata.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Crezi ca a luat bani doar pentru buchet? Cine stie cati o fi luat. Ca el consuma foarte multe energizante si fumeaza.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai asta spun, crezi ca ar fi observat cineva/s-ar fi plans cineva daca ar fi luat 10-20 de lei?
Nu!
Cel mai probabil el a luat o suma mult mai mare, tie ti-a luat flori si cu restul cine stie ce a facut.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Mi-a zis ca a facut rost de 50 de ron.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu ai de unde stii exact.
Eu unul spun ca nu ar trebui sa-ti faci griji de o eventuala razbunare, si sa faci ceea ce crezi.
Si chiar daca ar incerca sa se razbune, asta ar fi o "garantie" ca nu te-a iubit niciodata.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Adevarat. Mersi de sfat!

| Dismally a răspuns:

Nu prea cred dar e mai bine sa fii vigilenta. Unde gasesti toti psihopatii astia? laughing

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Sincer, nu stiu! Primul psihopat si acum ma terorizeaza. Asta, cine stie cum o mai fi...doamne sad dar vii tu sa ma aperi big grin

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Vrei sa vina un psihopat sa te apere de altii? laughing

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

E bine. Numai de ''al de voi ''am de a face. rolling on the floor Ce am facut Doamne?

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Alege-i si tu mai cu grija, eventual cere-le o evaluare psihologica inainte de prima intalnire laughing

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Buna idee. laughing

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca are motive sa se razbune pe tine n-ai de ce sa iti faci griji bine ca l-ai parasit

| Florentina9210 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Sunt multi Octavian, care nu accepta faptul ca relatia a ajuns la sfarsit si nu mai au ce sa faca. Se razbuna. In mintea lor cred ca e ceva normal.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Florentina9210):

Asta asa e sunt si nebuni de astia dar daca chiar te-a iubit si astea nu cred ca ar putea sa iti faca rau.

| Florentina9210 explică (pentru Doarunaltutilizator):

E putin probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este cumva băiatul pe care ziceai într-o altă întrebare că îl iubești?
Nu cred că s-ar răzbuna, tu îl cunoști cel mai bine, ar fi sau nu în stare de așa ceva?

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Nu e acela. Acela pe care il iubesc, este actualul. Cu acesta a fost ceva trecator. Cand am aflat ce fel de ''poama'' era.

| raMLesS a răspuns (pentru Florentina9210):

Poţi să-l pui pe actualul să-i tragă o mamă de bătaie fostului, aşa sigur te va lăsa în pace, chiar dacă vrea sau chiar dacă nu vrea laughing.

| Florentina9210 explică (pentru raMLesS):

Dar te pun pe tine. big grin E gata salata aia? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iti faci griji. Dar pentru orice eventualitate puneti un cutit in geanta atunci cand iesi afara laughing

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Asa fata! Uite cine imi citeste gandurile. smug laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Ma pricep la citit gandurile laughing

| TheWomanCat a răspuns:

Pai,a facut asta ca i-a placut de tine si a vrut sa iti ofere ceva.Nu e bine ce a facut, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il parasesti sau sa zici ca e psihopat.Ar trebui sa te gandesti cat sufera acum si sa il intelegi.Cu acei bani putea sa se faca rost de mancare pentru o zi, dar a decis sa iti ia ceva tie. Legat de razbunare, depinde.Fiecare baiat reactioneaza diferit. Poate sa iti faca rau daca se infurie. Daca stie ca a gresit si se invinovateste va continua sa te urmareasca si sa iti fie alaturi chiar daca nu il vrei sau te va lasa in pace. Dupa cum am scris mai sus, nu stii niciodata de ce e in stare.Depinde de modul fiecaruia de a reactiona.Dar totusi sfatul meu este sa il ierti, gandindu-te ca s-a riscat pentru a-ti oferi un buchet in loc sa ii foloseasca pentru el.Dar daca nu vrei totusi sa te impaci cu el mai bine rezolvati situatia in liniste cu calm intr-un spatiu public, altfel ar putea reactiona foarte urat.Niciodata nu se stie.Dar cea mai mare greseala ar fi sa te feresti de el ca ar putea sa se supere atat de rau incat...Nu vreau sa te sperii, dar astfel de lucruri se intampla des in ziua de azi si aceasta ignoranta poate face ca lucrurile sa se termine foarte, foarte prost.Deci rezolva problema cu mare grija si delicatete, fa-l sa inteleaga.

| Florentina9210 explică (pentru TheWomanCat):

Usor de zis, greu de facut.