| Florentina9210 a întrebat:

Hei. Am si eu o problema. In legatura cu bateria externa de la telefon. Cand am mai fost plecata, m-a lasat bateria pe la jumatatea drumului spre intoarcere si am folosit-o pe cea externa. Insa, a incarcat doar 50%. Acum urmeaza sa plec din nou si as vrea sa stiu daca este ceva defect sau nu la ea. Deoarece voi avea multe ore de mers cu masina si nu as vrea sa raman fara muzica.

E normal sa incarce doar pe jumatate?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bteria externă o poti reincarca conectind o in unitatea calculatorului sau in laptop, daca bateria externă este dotată cu lanternă, sa fi atentă sa nu o uiti deschisă, ca va consuma bateria Seara frumoasă Sărut mîna

| Florentina9210 explică (pentru CristiDinBucuresti):

O incarc de acasa cand plec, nu am laptop.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florentina9210):

Posibil sa nu fie vina baterieie ci a incarcatorului!
Eu cumparasem un inarcator nou, care dupa 5 minute de la pornire se oprea si nu-mi explicam cum dupa ore bune de stat la incarcat era tot neincarcat. Cand am stat langa el, am observat ca dupa 5 minute se intrerupea incarcarea, deci, un contact prost la alimentator sau cine stie ce defect.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Florentina9210):

Pe viitor daca vrei sa investesti intr-o alta baterie externa, iti recomand un ASUS ZenPower, 10050 mAh.

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Ok. Multumesc pentru recomandare.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Florentina9210):

Cu placere!

| OldSoul a răspuns:

Pai fiecare baterie are o capacitate de energie pe care o poate inmagazina.
Aceea capacitate, o gasesti inscriptionata pe baterie de forma 2500mAh.
Acum bine inteles, daca bateria telefonului tau are 3000mAh, iar bateria externa are doar 1500mAh, este normal sa incarcarce doar 50% pentru ca doar atata energie poate inmagazina bateria respectiva.
Acum ce e drept, si acele valori de pe baterie nu sunt mereu corecte, de multe ori la produsele chinezesti capacitatea bateriei inscriptionata va fi mult mai mare fata de capaciatea reala.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Uite asta nu stiam. Mersi fratiwear! You save me. M-am enervat degeaba.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Eh, de asta sunt eu aici. Sa impartasesc cunostintele mele. happy

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Cu surioara ta. happy

| RareşTPUro a răspuns:

Conteaza cati mAh are telefonul tau si cati mAh are bateria externa. Daca bateria externa are intre 3500 si 5000 mAh, este normal sa incarce jumate sau mai mult decat jumate fiindca bateria de la telefonul tau, poate fi aproape de cea externa si cea externa nu are capacitatea (acei mAh) sa incarce complet telefonul. Ori are o defectie. Una din doua sau amandoua, poate fi problema!

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Fiecare baterie are capacitatea ei, depinde de baterie. Daca ai mai micuta incarca mai putin.

| Axelrunda a răspuns:

Salut Florentina,
In orice caz, ori nu este prea buna bateria ta externa, a mea incarca 100 %
Dar daca si folosesti si si incarci, atunci cresterea bateriei de la telefon urca de doua sau de trei ori mai greu. Stii cum zic?

| Florentina9210 explică (pentru Axelrunda):

E noua cea externa.