| an0n1m3 a întrebat:

ieri am cumparat un incarcator universal, mi-am pus bateria la incarcat si a durat 5h ca bateria sa fie full, si as vrea sa stiu daca este normal sa se incarce in atata timp

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea este normal acest aspect.
Timpul mediu este de 2-3 ore.

Probabil că acel încărcător nu este bun deoarece furnizează "puţin curent"...

Oricum, este indicat să foloseşti un încărcător ORIGINAL, conform cu specificaţiile tehnice şi Manualul telefonului, deci, un încărcător indicat/agreat de producător.

Acum, depinde şi de modelul de telefon...

Toate cele bune.

| horia2012 a răspuns:

- Timpul de incarcare depinde de capacitatea baterie (Amperi), de gradul de descarcare si de curentul de incarcare al incarcatorului.
- Deci daca bateria are capacitate mare (curent mare), e descarcata mai mult de 50 %, iar incarcatorul are un curent mic de incarcare, e normal sa dureze 5 ore.

| Andrei1099 a răspuns:

Cu chinezariile alea de incarcatoare nu se va incarca niiodata cum trebuie plus ca performanta va scadea semnificativ in timp. Perioada de incarcare la acel tip de incarcator este de 2 ore maxim.

| wezoNe a răspuns:

De la ce telefon este bateria?