| Vikaa a întrebat:

Hei, circula pe internet un virus care ar fi asemanator cu Coronavirus,acesta fiind Hantavirus, credeti ca e real? S-ar zice ca e greu transmisibil, dar si daca e contactata boala poate fi mai grava decat Corona.Se ia de la excrementele rozatoarelor

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,dar transmiterea de la persoană la persoană este extrem de rară și contactul cu excrementele rozătoarelor sălbatice este cam neobișnuit.

8 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Există de mulți ani. Acum vă panicați de câte ori auziți de un virus?

| Vikaa explică (pentru supadeceapa):

Eu una nu am auzit sau vazut stiri legate de acest virus, de aia intrebam.Cred ca fiecare s-ar panica stiind ca s-ar putea sa se infecteze si nu stie daca mai apuca ziua de maine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Vikaa):

Pentru că a fost un singur caz. Poți lua tot felul de boli de la animale, nu cred că e o informație nouă laughing.

| Dragosdoar a răspuns:

Ar trebui sa multumim cerului ca coronavirusul nu omoara copii. Asta ar putea fi cel mai bun lucru care s-a intamplat la o pandemie. Cat despre hentavirsul asta nici eu nu aveam habar de el.

| Vikaa explică (pentru Dragosdoar):

O fata de 18 ani din UK a murit si o fetita de 12 ani lupta sa traiasca.

| mgtow a răspuns:

´tampenii

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu stim daca nu omoara si copiii, pana la urma adevarul adevarat nu-l stim, ca daca era asa, nu se mai inchideau scolile, ca nu s-au inchis doar ca ar transmite ci si pentru sanatatea lor. Poate in mai mica masura, plamanii sunt afectati la fel la toti, insa incidenta bolii e mai mica si poate se manifesta mai bland, dar nu e asa roza situatia.

| Mosotti a răspuns:

Nu am auzit, interesant ce spui totusi, dar nu e exclus, insa trebuie sa fie o sursa oficiala de informare, nu asa oricare spune ce vrea.