| Maxx23 a întrebat:

Voi credeți în coronavirus? Eu cred și da, dar nu așa cum se zice la știri. Ce luați de preventiv ca să nu luați virus?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
68 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca noi "credem" in existenta covidului, fiindca-i pandemie mondiala, au murit 1, 324, 000 de oameni, sunt infectati miliarde si vor mai murii inca pe atat, daca oamenii nu se protejeaza si evita contaminarea.

Uite aici statistica lumii, care se publica zilnic:
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Ca sa previi nu trebuie sa iei nimic, ci doar sa stai in casa, sa te izolezi ca sa previi contaminarea. Daca este musai sa iesi din casa, iti pui masca pe pe nas si gura si sa-ti speli mainile cu apa calda si sapun, cand ajungi acasa, sau dezinfectezi mainile cu dezinfectant pe baza de alcool.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti doresc ca ai parintii bolnavi de diabet. Si sa vezi cum ultimii 20 ani au trait mai mult decat decent bolnavi fiind. Si probabil mai trauesc fara probleme inca 20 ani, asta nu iau covid si in 3 zile se sufoca si mor. Dar probabil pe tine te doar in c.ur de altii. Si daca mor ce... Doar nu ii cunosteai tu si oricum mureau nu? Gandire de imbecil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.tpu.ro/......ati-de-ce/

"Gandire de imbecil."

N-o sa inceteze niciodata sa ma amuze cum te ownesti pe tine in public.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e gândirea de imbecil? Ca nu vreau sa condam un copil la o viata de chin si suferinte? Da sunt imbecila im privinta asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De ce e o gresit sa ii ignoram pe cei bolnavi cu argumentul ca o astfel de viata ni se pare prea nasoala, dar nu e nicio problema pentru tine sa iti scoti de undeva libertatea sa decizi in locul altora ce fel de viata merita traita, dupa ce ti-ai folosit puterile magice sa le prezici viitorul?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi intr-un orfelinat sa vezi de cate ori ia bataie un copil pe zi, cate ii lipsesc, ce sanse de reusita are in viata, cate probleme psihice are si pe urma compara viata asta cu una in care iei 3 pastile pe zi sa iti tina sub control o boala fizica

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Unde am spus "oameni bolnavi de diabet", ca sa poti sa imi vorbesti tu de 3 pastile?
Ce te face pe tine sa crezi ca e treaba ta sa decizi in locul altora daca viata lor merita sau nu traita?
Cum anume stii tu ce fel de viata vor avea fiecare dintre cei al caror omor il sustii?
De ce intamplarile pe care ti le-ai imaginat tu sunt motiv pentru omor si nu pentru schimbarea mediului?
Putem sa omoram toti copiii care sunt in situatii ca cele imaginate de tine?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce usor e sa fii antiavort din spatele tastaturii nu? Doar nu tu resimți ororile pe care le traiesc acei copio nedoriti nu...
Tu te simti bine ca ai condamnat avortul pe net, inchizi pc ul si treaba lor alora care traiesc o viata de mizerie nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Imi e foarte usor in orice situatie.

Continua sa ma ataci si sa sugerezi aiurea ce omulet bun esti tu. Nu se mai vede deloc ca eviti sa raspunzi pentru ca nu ai niciun argument.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am dat o groaza de argumente. Dar daca nu ti se intampla tie nu conteaza. Tu stai frumos la PC sa condamni avortul. Restul copiilor nedoriti sa se descurce.important e ca ursupolar a condamnat vehement avortul pe net. Si gata cu offtopicul la intrebarea asta. Nu are rost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Iti doresc sa ai parintii bolnavi de... cine e imbecilul?
sa se protejeze daca sunt bolnavi si rudele mele stau aproape izolate de la primavara nu umbla aiurea nu se intalnesc cu toate rudele asta e viata economia trebuie sa produca fiecare pe pielea lui de aia au pensi si copii

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Vai. Du-te ma si fa ordine la tine acasa.

"Groaza", auzi. N-ai putut sa oferi absolut nimic care sa fie aproape de un argument.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hello Honey-Bunny. love struck
Ce dor mi-a fost de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh,dar de ce ţi-ai editat răspunsul? Te-ai răzgândit? broken heart

Nu contează oricum, tot Honey-Bunny al meu rămâi. kiss

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha. Ce te face sa crezi ca am modificat ceva la el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că atunci când am dat pe notificare era alt răspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, m-ai prins.
Iti dau inapoi saluturile multe si fara numar daca vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Neah.În schimb, acel "dragă domnişoară" a fost atât de.....mrr. devil

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a fost deloc cum ai zis tu acolo. Si nu mai vreau sa vad asa ceva daca imi mai fac vreodata cont pe site si iti dai seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai,panseluţă cu puţă ce eşti, aşa repede te-ai ruşinat? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum i-am mai spus altcuiva de pe aici, cuvintele inseamna chestii. Eu nu suport sa imi pierd timpul cu discutii goale, inutile, degeaba. Acum tu ai fi putut sa taci din gura si data viitoare cand te mai plictiseai si simteai nevoia sa consumi aiurea aer, sa te duci sa zici chestii impreuna cu amicii tai de pe site pana cand... pana cand orice pentru ca discutiile goale n-au niciun rost.

Ce anume te-a deranjat pe tine atat de tare incat ai venit imediat sa ma insulti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh,nu mai exagera atât cu pierdutul ăsta de timp că nu mi-a luat mai mult de juma' de minut să-ţi răspund, că ţi-a luat ţie, asta-i altceva.Am dat şi eu peste tine aici şi am zis să mă joc puţin, dacă te deranjam atât de tare, îmi dădeai ignore, eu aşa fac cu ăia care mă sâcâie, dar ţie se pare că îţi cam place să fii băgat în seamă.

Nu m-a deranjat nimic.Pur şi simplu te-am văzut aici şi mi-era poftă să râd un pic.Hai nu mai fi aşa sensibilos la un "panseluţă cu puţă", vai, ce te-am mai insultat eu pe tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dau ignore la nimeni.

Daca tu nu crezi ca am 2 ani, sunt verde si imi cresc frunze de la subrat, atunci aia a fost menita sa fie o insulta. Iar eu, spunand ce faci tu, nu sunt eu, resimtind in vreun fel ce faci tu. Sunt eu spunand ce faci tu si atat.

Daca eu m-as apuca sa iti spun tie ca esti o tata barfitoare si cam ingusta la minte iar tu m-ai intreba de ce iti spun ca esti o tata barfitoare si cam ingusta la minte, n-ar insemna neaparat ca pe tine te-a ranit profund ca ti-am spus ca esti o tata barfitoare si cam ingusta la minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi şi dacă eu cred că tu eşti o panseluţă cu puţă atunci asta nu mai e o insultă?
Ce mi se pare mie interesant e că ţi-am mai comentat atunci când îţi mai descopeream câte un cont de vreo 2-3 ori cu "Hello Bloody",dar nu îmi răspundeai niciodată,iar acum când ai văzut un "Honey-Bunny" în loc de "Bloody" acolo,te-ai activat imediat. Puteai de la început să mă expediezi,imediat ce ai văzut acel "Honey-Bunny" şi ţi-ai dat seama ce vreau să fac sau pur şi simplu să nu mă bagi în seamă,dar tu ai preferat să intri în jocul meu.Îţi cam place să ţi se dea atenţie, chiar dacă nu vrei să recunoşti, dar, după cum am scris şi mai sus, nu chiar orice fel de atenţie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti bleaga rau de tot.

Ti-am dat un raspuns sec ce nu mai lasa loc de nicio continuare. De aici tu tragi concluzia ca vreau sa intru in nustiuce joc?

Vai ce de chestii stii tu despre mine. Du-te si fa schimb de notite cu mosotti. Si el stie la fel de multe si la fel de precise dupa ce mi-a facut portretul psihologic dupa freza si forma spinarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să zicem că după ce mi-ai dat răspunsul iniţial, te-ai răzgândit şi l-ai modificat ca să nu mai fie loc de nicio continuare şi să mai zicem şi că nu ştiai că mie o să-mi apară forma lui nemodificată în notificări, dar totuşi, de ce nu mi-ai făcut vânt după şi ai continuat să-mi comentezi? Sau mai bine, de ce în loc de "Salut" nu ai scris un "Nu-mi mai scrie, n-am chef de prostiile tale" etc? Şi de ce ai reacţionat tocmai la un "Hello Honey-Bunny" şi la 3 "Hello Bloody" nu? laughing
Şi să nu-mi spui că nu ştiai că o să continui în direcţia asta cu discuţia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cate sa ziceri.
Tu chiar crezi ca poate mi-am planuit eu atent replicile in asa fel incat pe una sa o vezi doar tu, ca sa nustiuce. Sa stii ca pot sa fac si eu asa ceva: cum de ai intrat tu la cateva minute dupa ce am postat eu raspunsul, tu nemaifiind logata de cateva zile? Oare ai stat la panda, in aceeasi boscheti ca prin februarie, asteptand? Hmmm, hmmmm, ia zi.

Nu vorbesc asa.

Asa mi-a venit. Se poate sa fi fost din cauza ca mi-ai raspuns la intrebarea aia despre bcr si am zis ca poate ar trebui sa spun ceva. Dar nu cred ca mai conteaza nimic din ce spun. Sunt sigur ca ai tu o teorie de 1000 de cuvinte.

N-aveam de unde sa stiu cum o sa continui tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"cum de ai intrat tu la cateva minute dupa ce am postat eu raspunsul, tu nemaifiind logata de cateva zile"
Nu mai ştiu despre care răspuns vorbeşti,dar mi se pare că la majoritatea îţi răspundeam şi după o oră sau mai mult din câte ţin minte,că s-o fi nimerit o dată să-ţi răspund la câteva minute după ce mi-ai răspuns tu,asta e,nu stau să-mi calculez eu minutele ca să nu cumva să bănuieşti tu ceva,când văd notificarea,de obicei atunci şi răspund pe loc.Şi de unde ştii că nu mai eram logată de câteva zile? laughing
Vai,ce mai stăteam eu prin boscheţi în februarie, gata să-ţi zic şi eu ceva de rău, nu? Parcă era o întrebare de-a Dorotheei şi nu mi-a plăcut mie cum i-ai răspuns şi am reacţionat.Aş fi făcut-o şi dacă nu mai interacţionasem vreodată cu tine înainte.

În fine, las-o aşa că m-am plictisit deja, nu mai e distractiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai cum te faci tu ca nu stii cum functioneaza site-ul.

O, nu, mai stai, mai stai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce te referi mai exact când spui că nu ştiu cum funcţionează site-ul?

A, deci acum nu mai e valabilă chestia asta "Eu nu suport sa imi pierd timpul cu discutii goale, inutile, degeaba"? Mai stau, mai stau, cum să nu mai stau? Dar mâine nu mai intru, deci încadrează-te în timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca am terminat.
Ce mai conteaza la ce m-am referit?
E valabila tot timpul.
Am crezut ca o sa iti dai seama ca la sfarsit am fost sarcastic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ştiu,Bloody,ştiu că ai fost sarcastic, dar am profitat de asta pentru că am vrut să te mai trag un pic de limbă deoarece ai evitat o întrebare despre ceva ce mi s-a părut cam dubios că ştii. Oricum, nu mai vreau să aflu, deci ai scăpat aşa că nu te mai obosi să-mi răspunzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica dubios.
De parca n-ai stii ca sub avatarul fiecarui user apare ultima data cand a fost pe site.
De parca e ceva iesit din comun sa intri pe profilul celui de la care primesti notificare.
Cica dubios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu când primesc notificare nu intru pe profilul acelui individ că n-am de ce, intru direct la întrebarea respectivă ca să îi răspund înapoi. Poate intru doar dacă nu-l ştiu şi mi se pare ceva ciudat la el, doar atunci arunc rapid un ochi pe la răspunsuri şi întrebări, dar destul de rar fac asta.De ce ai intra pe profilul cuiva pe care îl ştii deja atunci când primeşti notificare de la el? Eu am intrat pe profilurile tale doar atunci când am dat de ele ca să-mi dau seama după răspunsuri dacă eşti chiar tu. După aia nu am mai intrat pentru că nu stau să-ţi urmăresc răspunsurile sau să văd în care zile te-ai logat şi în care nu.De aia zic că mi se pare dubios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nici tie nu iti urmareste nimeni activitatea pe site.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,hai să închidem subiectul.Altceva n-o să-ţi mai scriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca il inchid eu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Strepsils.

| Adry05 a răspuns:

Normal laughing dar nu mi se pare atât de periculos pe cât sunt restricțiile de severe, bine, poate pentru cei bătrâni, dar pentru mine propriu-zis nu mi-e frică. Acu nici nu merg aiurea, port mască mereu în toate locurile aglomerate, deschise sau închise și încerc unde pot să nu merg/stau prea aproape de necunoscuți. Dar în rest mă văd cu prieteni, rude, mai particip ici și colo la o ieșire. Trăiesc viața relativ normal dar mai preventiv în anumite situații

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In ce sens sa credem?
Pai un virus exista, dar asta nu inseamna ca asta ii omoara pe toti.

| Holiday a răspuns:

"Voi credeți în coronavirus?"

Verbul "a crede" e o panarama. De fapt defineste ceva de care un individ e convins ca e intr-un anumit fel, dar care nu trebuie sa fie si adevarat.

| StrongHeart a răspuns:

Prost e ala care se mai uita la stiri.iau vitamina d, d3, calciu,zinc,magneziu, port masca, ma spal, tot ce trebuie, dar nu las pe niste handicapati pe care ii intereseaza doar ratingul sa imi faca varza psihicul.
Capul sus! Ne putem bucura de viata si in pandemie.

| Panamax a răspuns:

Este doar o gripa mai rautacioasa.Am avut-o prin ianuarie inainte sa o boteze astia, si luna trecuta a doua oara.Am avut 9 luni imunitate.
Masca este doar de forma. daca unul infectat tuseste intr-un spatiu inchis si esti langa el inspiri virusul.

| Mosotti a răspuns (pentru Panamax):

Nu e deloc gripa mai rautacioasa, o gripa nu-ti papa plamanii, nu te baga la terapie intensiva de nu poti sa respiri, e cu totul altceva. Au murit oameni sanatosi care nu aveau alte boli.
Gripa nu ia gustu si mirosul uneori pe luni de zile

O gripa mai rautacioasa este cand simptomele (dar aceleasi de gripa, nu alte noi) ar fi mai intense si ar dura mai mult, atata tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in virus, cred ca sunt mult mai multe cazuri decat cele confirmate, dar nu cred in severitatea ei, Cei care sunt trimisi la ATI sunt persoane care traiau si inainte numai cu ajutorul medicamentelor.
Masca port ca toti altii, in rest iau vitamine diverse ce luam si inainte de pandemie.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca traiau cu pastile asta inseamna ca trebuie sa ajunga cu un tub in gat si sa moara?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate sunt cazuri de oameni sanatosi care au dat coltul. Vezi ala de la fortele speciale din Spania, vezi politistul ala de 34 de ani mai zilele trecute de la Brasov, si tot asa. Plus cazurile in care afecteaza sistemul nervos sau alte organe asa cum nu a facut-o vreodata gripa. P.S. Am avut niste viroze/gripe atipice groaznice in anii trecuti, acum nu ma stresez in mod deosebit. Bag vitamina C si antioxidanti din alimente (usturoi si ardei iute zilnic sau aproape zilnic), fac miscare (in fiecare seara, obligatoriu, vreo 4-5 kilometri plimbare, plus dimineata tot cam distanta asta, dar pe un traseu diferit), port masca. Dezinfectant pentru miini oricum folosesc de ani buni, nu m-am apucat acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Multi au comorbitati, boli cronice ce nu le lasa sa aiba o viata normala. Daca traiau acum 100 de ani, ar fi murit si fara corona. Asta este mama-natura sa-si accepte soarta.
personal banuiesc ca poate am virusul luand in considerare ca lucru in colectivitate printre sute de oameni si unii colegi au avut corona. Dar culmea doar aia mai "sefi" s-au testat si le-a iesit pozitiv. Daca nu ai simptome nu te testeaza nimeni gratis.
Am prieteni : la 1 membru din familie le-a iesit pozitiv, si i-au lasat sa stea impreuna acasa cu ceilalti "neinfectati" I-au bagat in carantina 2 saptamani.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca diabetul e o boala cronica cu care unul din parintii mei traieste o viata absolut normala de vreo 20 ani. Doar ca virusul il poate omora in 2 zile. Da banuiesc ca nu iti pasa tie nu? Ca oricum murea odata ca doar lua pastile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Un talhar a dat peste bunica in casa i-a dat in cap in nestire, cand a venit ambulanta nu au putut sa o duca la spitalul din zona pentru ca era rezervata pacientiilor covid. Au trebuit sa o duca la zeci de km departare, pe drumul lung a facut complicatii si ulterior a murit. Victima colaterala e?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce crezi ca patea daca o ducea intr-un focar de covid?
Bunica ta e victina directa a tâlharul, nicidecum victima colaterala a covidului.

| alexandrumarian229 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Atacă și sistemul nervos? Ce atacă mai exact la sistemul nervos? Acum câteva zile m-a durut puțin capul.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Si mama are diabet si cu regim si medicatie traieste okey, si cum zici, e posibil sa traiasca destul, insa la covid poti sa tii-o iei urat in cateva zile si sa mori.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai pune la inima ce spun inteligentii asimptomatici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am pus niste sosete cu Joe Biden si mai tarziu probabil o sa ies afara sa bat cativa oameni. Daca mai ramane timp, o sa jefuiesc si un magazin sau doua.

| Cksihja a răspuns:

Eu cred că toți oamenii din România ar trebui să facă controale nu de coronavirus ci de celelalte boli care sunt periculoase în combinație cu boala. Astfel cei confirmați cu boli de risc în combinație cu coronavirus să stea acasă iar cei care nu au boli de risc și pot face boala fără a avea probleme grave să își vadă de treabă.
Poate unii de aici se cred sănătoși dar adevărul ar putea fi altul: tumori nedepistate, diabet și alte tot felul de boli ascunse, așa că un control general al bolilor de risc ar fi indicat.

| NoisyLight a răspuns:

Parcă ești preot Covidel:
- Credeți în coronavirus?
- Credem.
- Amin.
laughing

| anonima188888 a răspuns:

Eu iau masuri de precautie: masca si igiena mâinilor, distanta e cam imposibil de pastrat din păcatesad

| Romanul1985 a răspuns:

Da ce?
Este ceva zeu sa întrebi "Crezi in coronavirus"
Eu cred doar în D-zeuwinking

| Romanul1985 a răspuns:

Si ce iau preventiv sa nu iau acest virus?
Păi din grădina mănânc ca sa ma imunizezwinking

| Saddest a răspuns:

Salut, da. Am fost detectat pozitiv acum cateva saptamani si am inchis liceul. Pentru cei tineri ce au o imunitate in dezvoltare si usor adaptabila fac forme mai usoare pentru ca sistemul imunitar se adapteaza repede pentru a produce anticorpii necesari. Este mai periculos pentru cei de 40+, am fost la boli infectioase pentru analizele necesare dupa ce am fost detectat pozitiv si cei ce erau batrani abia se puteau abtine din tuse si respirau mai greu. Eu am avut o forma usoara, doar lipsa de miros/gust si putina tuse. Deci da, cred.

Pentru preventie poti lua vitamine, asta mi-a fost recomandat de catre doctorii de la boli infectioase(pentru ca nu am avut simptome grave si nici organe afectate. Funda?

| Mosotti a răspuns (pentru Saddest):

Da, mai periculos e la aia mai dupa 40 cand deja sistemul imunitar e mai slab.
Bine ca ai scapat cu forma mai usoara, ai avut noroc, ca au fost si tineri care au si murit desi nu aveau nici o boala.

Funda in mod normal nu se cere, daca considera initiatorul ca meriti, ti-o da el, deci vine de la sine sau nu vine.

| sTe24092004 a răspuns:

Eu unul cred în COVID, că astfel nu s-ar mai pomenii atâtea mii de cazuri. Eu unul în special mă protejez cu masca și dezinfectant

| Maxx23 explică (pentru sTe24092004):

Atat?

| sTe24092004 a răspuns (pentru Maxx23):

Cam da

| Giani07 a răspuns:

Poti lua complex de vitamine care sa iti imbunatateasca imunitatea.