| Radandam a întrebat:

Hei! Conversațiile de pe Instagram pot fi probe la politie? Politia poate afla cine e în spatele contului de insta?

3 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Da la ambele întrebări.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Dacă ai înfăptuit o agresiune penală (vreun furt și poliția are nevoie de telefonul presupușilor infractori pentru a confirma cu dovezi că sunt într-adevăr vinovați, etc), poliția posedă tot dreptul de a-ți citi conversațiile în astfel de situații.
Poliția angajează IT-iști care au special misiunea de a rezolva problema, de exemplu localizalizănd locul în care se află proprietarul telefonului de pe care e activ contul.

| Radandam explică (pentru BumiWolfie15):

Dar conversații porni? Sau cereri de a ne vede la web?