| Florentina9210 a întrebat:

Hei, Hei! In primul rand as dori sa discut cu voi despre o problema in randul tinerilor, numita Cyberbullying. Am urmarit cateva short movie-uri pe Youtube, si in majoritatea cazurilor, ajung victimele la suicid. De ce oare?
Adica mi se pare super imatur, sa pui botu' la ce tasteaza un oarecare anonim pe internet, virtual putem spune orice despre oricine, insa nu ne dam seama cat rau putem face.
Si de ce asa agresorii care dau dovada de 0 ratiune si curaj, se ascund in spatele anonimatului? De ce nu spun ce au de spus cu numele lor?
Revenind la victime, ar putea sa blocheze toate conturile fake sau anonimatul si asa scapa de jigniri. Faptul ca pun la suflet ce li se spun, denota faptul ca au o oarecare instabilitate psihica si pe langa asta sunt si foarte naive.
Sau, am mai vazut intr-un video, o tipa o batea pe alta, ii dadea cartile pe jos, o jignea de fata cu colegii. Iar, aiurea! Daca as fi fost eu, as fi infruntat-o, adica, cu ce se da ea mai importanta decat mine?
Nu i-as fi permis in niciun caz sa se poarte asa. Voi cum ati fi reactionat, sa fiti in locul "victimei"?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu trai ca sa intelgi pe alti

| Drimmero a răspuns:

Ma amuza aceste ''CyberBulling-uri'', am avut si eu de suportat d-astea, doar ca mai mult eu imi bateam joc de bietii natarai, iar astia credeau ca ma temeam. Toata chestia este ca tu sa le dai peste bot cu orice ocazie, sau in cel mai rau caz, sa-i ignori.
Sa te sinucizi pentru ca zice unul din Vaslui ca esti pr0st, pai atunci tu esti mai pr0st decat el si mult mai labil psihic...

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Exact. Asta si spuneam. Incepi sa gandesti si tu! LMFAO! Mi se pare penibil sa iti iei viata, datorita unor cuvinte spuse la nervi sau la frustrare. De exemplu, nu doar tu ai avut de suportat chestii de genul si eu am avut, datorita unui ex frustrat care nu a avut destul curaj sa imi spuna acele jigniri fara anonim. Cui am spus despre el, toti au ras. Ai zis ''ce dobitoc'' laughing probabil ca ar fi contata ce a tastat, daca le-ar fi trimis cu contul sau si nu sub amaratul de anonimat! Asta e, in viata dam si de oameni de genul!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Crezi ca eu imi mai bat capul cu copilareli de genul? le dau cu praf de mers...
Eu mereu am gandit, de cand mama m-a facut, nu stiu ce impresie ai avut tu in legatura cu asta.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Iar ai pus boticu' smug

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai ce facem, Floareo? Iar o dam in momeli /?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Asta si gata! Promit ca nu ma voi mai lua de tine. big grin Ma fac fetita cuminte. Dar cateodata, chiar nu ma pot abtine..cand esti tu prin ''preajma''

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Bwhahahahaha, pe tine te mananca enorm!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

N-ai idee.winking

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Dement sunt si eu, incep sa-mi bat capul cu tine.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

laughing you made my game!

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu am vazut multe filmulete pe Youtube despre cyberdully, am vazut si un film, numit Cyberbully, ti-l recomand. Si pe mine ma pasioneaza acest subiect. Si eu ma regasesc in aceste incidente, deoarece, in scoala generala si eu aveam un coleg, care pur si simplu ma jignea si ma batea in fiecare zi, erau si zile in care chiar nu voiam sa merg la scoala din cauza asta, iar acum este ciudat, pentru ca sunt cu el la aceeasi facultate si ne intelegem de minune, ba chiar am fost si colegi de camera in primul an, si poate o sa fiu si anul asta, ca anul trecut el nu a mai fost in aceeasi camera cu mine. E ciudat cum unii agresori si unele victime ajung sa devina "prieteni".
In orice caz, ar trebui sa te uiti la filmul pe care ti l-am recomandat, daca nu l-ai vazut, e foarte interesant.
Iti las trailer-ul aici ca sa iti faci o impresie :

https://www.youtube.com/watch?v=fk_YSO0py7s

Asta cred ca e cea mai trista scena din tot filmul :

https://www.youtube.com/watch?v=kzlNVroMYDE

| RainmakerX a răspuns:

Hei.
In primul rand cyberbullying-ul este la ordinea zilei. Cei ce baga in seama lucrurile de genul sunt foarte slabi, copii inconstienti.

Daca as avea 50 bani de cate ori am fost amenintat/injurat pe LOL... mi-as lua un pc bunicel.
Pe Youtube am patit ca anumite persoane sa-si creeze conturi separate numai pentru a lasa rating-uri negative sau pentru a ma jigni din diverse motive.

Nu se ajunge des la suicid numai din cyber-bullying. De obicei un rol important il au si sustinerea celor din jur precum si bullying-ul din viata reala, de la scoala, sala sau orice alta activitate pe care o poate desfasura respectivul.

Persoanele care stau si asculta cum altii se iau de ele sunt persoane slabe sau nepasatoare.

Dau exemple cu LOL-ul intrucat jocul asta este extrem de toxic * bullying peste tot* Aici dadeam ignore/mute aproape mereu anumitor jucatori.
Netul este facut in asa fel incat poti da "silence" oricarei persoane de genul deci este vina lor ca asculta.

Pe de alta parte bullying-ul din scoli este real.

Sa-ti dau un exemplu. Avem un baiat cu o medie exagerat de mare.
Tipii din jur se luau de el doar pentru ca avea media mare... " il faceau vanator de note ", "copil idiot... fara viata " si alte lucruri de genul.

Faceau asta doar pentru ca el era peste ei! Asta era modul lor de a se remarca. Stiau ca nu au cum sa-l depaseasca, stiau ca nu au cum sa-l bata... fapt pentru care se foloseau de singurul sau punct slab --- numarul foarte mic de prieteni in comparatie cu grupul lor specializat in bullying.

Tipii de genul sunt peste tot. Daca nu faceam karate 7 ani atunci eram vai de capul meu la liceu.

Asta este soarta tuturor persoanelor slabe, care nu se pot apara.

Nu ai cum sa-ti faci dreptate singura.
Degeaba ai fi spus ca nu "i-ai fi permis".
Nu e o chestie de permisiune. Este o chestie de dominare.

Imagineaza-ti ca parintii te-ar considera un gunoi si nu ai avea vreun prieten care sa te sustina. Adauga la asta un diriginte nepasator plus o tona de timiditate si ai gasit reteta pentru tinta ideala a batausilor.

Ce ai putea face in cazul de fata?
Zi de zi ti-ar fi frica sa actionezi.
Ai fii doar o fata fara prieteni, fara o familie careia sa-i pese de ea *sau cu parinti mult prea batrani/incuiati pentru a lua atitudine*

Crede-ma... ti-ar fi frica sa actionezi.
Deja cand spui ca ai infrunta o persoana se deduce faptul ca ai persoane care te sustin.

Dar daca nu ai avea niciun fel de sustinere? Daca toata lumea ar fi impotriva ta?

Am incercat sa fac 1 vs 20 si nu am castigat. *oricat de surprinzator ti s-ar parea *
Numarul mai mare il inghite pe ala mai mic... asa o sa fie mereu *cel putin in Romania *

Cel mai bun mod de a reduce bullying-ul este trimiterea victimei si a agresorului la un psiholog scolar. Stiu ce vorbesc. Am patit asta mai demult si pot spune ca a fost o experienta placuta pentru ambele tabere.

Este doar parerea mea. Succes!

| Sociopat a răspuns:

Daca isi ia lumea viata ca ii iau altii la misto pe net atunci oamenii aia nu aveau motiv sa traiasca in prima instanta.

| Mussette a răspuns:

Fiindca se va ajunge aici: https://www.youtube.com/watch?v=AX1BTiHzq-I

| Drimmero a răspuns (pentru Mussette):

E misto filmul, merita vazut!

| Mussette a răspuns (pentru Drimmero):

L-am vazut.winking

| Drimmero a răspuns (pentru Mussette):

Un final chiar neasteptat si de neintuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meh,e mai usor sa distrugi, decat sa construiesti, mai usor sa ranesti, decat sa vindeci.
-Personaj Fictiv, 19.09. 2016/19:50 (daca folosesti asta, pune intre ghilimele si specifica numele).

| Dragosdoar a răspuns:

Stii ce imi pare rau? Ca nu am facut si eu ceva asemator la timp https://www.youtube.com/watch?v=3Fqb828IEww

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Asadar, tu te apuci sa te plangi de ce sunt unii prea sensibili, ca tu esti incapabila sa te pui in pielea altora, gandesti doar ce ai face tu, lucru irelevant de altfel. Chiar nu lucreaza imaginatia si la tine.
NU toti copiii au crescut ca tine.
Unii cresc mai vulnerabili, mai sensibili intrucat nu cresc la fel de bine in familie, poate n-au parte de multa iubire, ori poate au, dar li se intipareste prea mult ideea ca sunt perfecti, ceea ce normal ca ii imbolnaveste.

Depinde de parinti, cum isi iubesc copiii, cum ii educa in raport cu alti indivizi din societate cum sa se comporte, sa reactioneze s-a.m.d.

Acesti copii vulnerabili au nevoie de sprijin si intelegere, nu trebuie sa radem de ei, ca vai...selectia naturala isi face treaba! Sunt copii! Daca ar fi tineri adulti, trecuti de 20 si de ani...da! Aici e o problema care n-a fost rezolvata la timp. sad

| Florentina9210 explică (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Da. Domnule, am inteles, sa traiti!