| anonim_4396 a întrebat:

Hei lume, ati avut depresie, nervozitate severa, colaps mintal? Dar asa dur de tot?
Tocmai cred ca am iesit din 3-4 saptamani de cand mi-am pierdut controlul asupra mea.
M-am indopat acu cu calmante si bere iar mintea imi revine.
Am cheltuit bani si am facut multe rele

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bere si calmante?
De cand se amesteca alcoolul cu medicatia de la psihiatrie?
Asta este de rau!

| Catrice a răspuns:

Calmante și bere cam nu merg. Pune-l pe "sau" intre ele.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

De ce nu? Pastilele cu alcol se iau happy Ma mai ajuta terapia cu japoneze https://youtu.be/OPjg0MBP4Bc?t=28
https://youtu.be/geZJNEnp9vw?t=60
https://youtu.be/rvvpqPegODE

| SilentRain a răspuns:

Ceva de genul, doar fara calmante și alcool

| Vântulalb a răspuns:

Calmante cu alcool? Nu iti revii ci recazi.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Momentan nu am ajuns la depresie, am 18 ani, insa din raspunsurile pe care ti le-am citit observ ca suntem asemanatori in gandire, nici eu nu prea ma pot integra, ce-i drept nici nu vreau! De ce ai avut depresie? Stii motivul sau e ceva din subconstient?

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Din 3 motive : 1. De luni bune am devenit total izolat de oameni cum am incetat sa lucru. (familie sau prieteni nu am)
2. Am avut ceva probleme mai minore in viata reala, care m-au afectat
3. De multe luni vorbeam pe microfon cu o singura persoana online, o femeie(nu filtram) iar cand datorita celorlalte 2 probleme am inceput sa vorbesc mai afectiv, depresiv catre ea. dintrodata s-a schimbat si m-a blocat.
Atunci am erupt, depresie+manie combinata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut, o groaza de ani, am rezolvat cu un antidepresiv, nu dau nume, ca ultima oara am avut probleme când am "recomandat" acest antidepresiv. Cred ca singurătatea începe sa te afecteze, adică pana și tu ai o limita, nu ești robot, era de așteptat de mult sa ajungi în situația asta, suntem ființe sociale, asta ne e dictat în ADN, noi însă ne-am izolat, stam singuri în marea majoritate a timpului, de la o vârstă începe sa se vadă urmele, efectele singuritatii, și intervine depresia, frustrările, idei de suicid, agitația, anxietatea, toate deodată ies la suprafață. Nu știu ce calmante ai luat dar evita sa le asociezi cu alcoolul. Eu în locul tău schimbam locul, ști vorba aia,, schimbi locul, schimbi norocul ". Ia-o de la 0! Începe sa îți înfrunți temerile sa socializezi, sa ieși mai des afara, sa nu te izolezi, sa cunoști o tipa sa ai acepti și defectele nu doar părțile bune, nici tu nu ești perfect! Nu sunt psihiatru, nici în măsura sa dau sfaturi, dar cred ca ai o tulburare mintală care te condiționeaza sa te izolezi de societate, sa fi Asocial și antisocial.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu totii ne consideram diferiti dar cred ca eu excelez. Atat online cat si real am probleme de integrare, nu e vorba anxietatii, depresiei ci pur si simplu sunt pe alta frecventa. Stiu sa socializez daca sunt 1-1 dar in gasca ma iau dracii si mai des fac rau, asa da m-am retras de la asa ceva.
inca nu ma sinucid inca am planuri "marete". Cam sunt anti-social de regula urasc oamenii ii urasc pe toti nu sunt rasist.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci ma bucur dacă ai planuri și nu te-ai gândit la sinucidere. Nu ai tu depresie ca dacă aveai nu te mai puteai duce la munca, e imposibil sa lucrezi atâția ani cât ai lucrat tu și sa suferi de depresie fără sa urmezi un tratament, tu ai altceva dar asta un psihiatru sau un psiholog poste ști. Eu ți-am văzut răspunsurile de pe TPU, ești un tip smart doar ca te autosabotezi, cred ca ego-ul tău vrea sa fie "normal" sa se integreze, pe când cred eu ca ai un alter-ego care se cam contrazic între ele, ești un fel de psihopat dar cu tine însuți nu cu ceilailti, cu viata ta personala, sociala, e doar o părere de a mea, nu sunt medic specialist, dar repet, eu am văzut prin conversațiile purtare de tine ca pe alocuri ești un tip smart fata de alții de pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai lucru de ceva timp din cauza coronei ca a facut praf tot. Da la altele ma referea prin ganduri marete.
In aceste saptamani nu puteam manca, dormi nu puteam face nimic, inima imi sarea din piept si aveam ganduri de razbunare pentru persoana care mi-a cauzat-o... Acu mi-a trecut partial dar tot incerc sa dau de persoana cutare si sa-i fac viata iad.
Terapia prin muzica e cea mai buna imi place cultura japoneza ei sunt mai singuratici
Nu sunt smart deloc crede-ma
astea ma ajuta sa imi schimb gandurile si linkurile de mai sus https://youtu.be/E8pcFhPZQYg

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și eu ma lupt cu gândurile astea de câțiva ani pe o cioara, dar dacă e sa gândim logic dacă executam pe cineva tot noi o sa suferim, adică la nervi putem fi in stare de multe, sa îl ai pe conștiința nu e un lucru prielnic pentru sănătatea ta mintală.nu știu dacă te referi la o tipa sau un tip, nu știu ce ți-o făcut dar dai în... Tu încearcă cumva sa faci lucruri care te fac sa te simți bine, sa asculți muzica asta, sau ce îți place ție, eu am 2 cocalari pe lista neagra, pe unul l-a terminat viata am văzut, când o sa ii moara mama o sa fie și mai terminat, irecuperabil, pe celalalt gunoi nu l-am mai văzut care mi-o făcut rău, dar am văzut ca în momentul când ma vedea o lua la sănătoasa, știa ca ii rup capul, numa cu cocalarii lui avea tupeu sa vina în zona, și pe ala îl termina viata dacă nu l-a terminat deja! Dacă cineva ți-o făcut rău, stai liniștit ca roată se întoarce fie ea și pătrată, nu trebuie nici un deget sa miști tu, o vor face alții in locul tău pentru el mai devreme sau mai târziu. Nu te mai consuma pentru alții, fapta e consumata, dacă ii faci ceva vei fi tras la răspundere și nu merita, din greșeli înveți, devii mai vigilent, mai precaut.
Da, și pe mine muzica ma ajuta mult, și ador când ploua, atunci anxietatea nu mai e asa de deranjata pot sa circul unde vreau eu. Ce pot sa zic, e frustrant sa vezi cum noi care avem studii nu ne integram și alți cocalari cu 5 clase reușesc, care-s inculți și agramați. Eu am fost premiant, olimpic la scoala dar și eu sunt pe plan social varza, sper sa remediez acest lucru când îmi scot buletinul nou ca în momentul de fata e expirat, sper ca o voi face la un job, sa îmi fac cunoștințe noi, ca prietenii din copilărie au fost niște gunoaie.
Nu te da bătut niciodată, nu te resemna, pisate pe toți care nu te respecta.