| Jejejejejrjruaiavsm a întrebat:

Hei! Stie cineva metode de a creste in inaltime? Va rog...

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt metode.

| Hammurabi a răspuns:

Practică înotul.
Te va ajuta să crești până la maximul genetic.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Pana la maximul genetic cresti orice ai face, indiferent ca faci sau nu sport, sportul nu influenteaza inaltimea, doar masa musculara.

| Hammurabi a răspuns (pentru Drimmero):

N-aș zice. Unul care face înot de exemplu, față de unul care stă permanent cocoșat la birou în fața calculatorului, nu prea e acelaș lucru.
Altfel i se dezvoltă cartilagiile intervertebrale și chiar lungimea osoasă diferă cu câțiva mm. Dacă el, genetic e "proiectat" să aibă max. 1.80 m, n-o să depășească înălțimea asta.
Dar în schimb, fără sport, fără mișcare ar putea stagna la 1.75 m., poate chiar mai puțin.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

E fix acelasi lucru numai ca unul are spatele drept in timp ce altul are cocoasa, daca si-ar corecta si cel din urma postura ar avea aceeasi inaltime.
Cresti cat iti e dat sa cresti, niciun sport nu va influenta cresterea ta, sunt o gramada sportivi mici de inaltime, tocmai pentru ca sportul nu influenteaza, noi suntem produsul mostenirii genetice orice am face. Inotul iti dezvolta musculatura si corpul, perfect de acord, dar nu si inaltimea. Era bine daca puteam sa ne inaltam prin sport...

| LoganExpress a răspuns:

Pai fa sport, altceva nu prea ai ce. laughing Nu exista pastile de crescut magice, altea sunt tepe. laughing Fa inot si baschet si sa vezi cum cresti. happy