| anonim_4396 a întrebat:

Hei *sunt pe contul unei prietene, din nou*
Am o viata foarte dezordonata, dar in acelasi timp "organizata" as putea spune. De ce organizata? Fiindca fac aceleasi lucruri in fiecare zi: ma trezesc, ma pun la pc si stau acolo pana seara, noaptea chiar. In schimb, e foarte dezordonata: nu fac nimic din chestiile alea care cica fac parte dintr-un stil de viata sanatos: ma trezesc pe la 13, alimentatia mea consta din dulciuri in mare parte, stau mult in fata calculatorului, si ma culc abia pe la 3-4-5. Si aici s-ar mai adauga motivul pentru care va si scriu intrebarea asta: drogurile. Am incercat mai de toate, dar nu am ramas decat la marijuana, uneori LSD. Stiu, stiu, nu sunt bune pentru sanatate, dar jur ca pentru trip-ul ala se merita. Problema e ca deja imi stau pe constiinta, mi-au creat foarte multe probleme.
Deci, cum as putea sa imi intru in ritmul normal si sa renunt la droguri?

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Fara gluma... mai taie din ele! Nu m-am drogat niciodata, beau alcool recunosc, dar am colegi de serviciu care au incercat toate drogurile de la heroina si crystal meth pana la maricica si imi spun ca 'maricica' e de preferat, practic nu le da probleme deosebite! Asta ar fi primul pas, nu mai trage toate chimicalele, limiteaza-te la marijuana si cu timpul vei putea sa scapi si de asta. In acelasi timp fa-ti un program de ' fumat ', unul absolut logic... nu stiu ce varsta ai, dar daca muncesti, impune-ti sa nu te duci ametita la munca, zero iarba la servici. Daca esti la scoala, impune-ti sa fii perfect treaza in timpul orelor! Apoi consulta in mod discret un specialist in problema asta. Cam atat stiu si eu din ce observ, nu ma pricep la droguri :-)

| dydy22 a răspuns:

Sa iti gasesti o ocupatie un cerc de prieteni noi si totul se va schimba, trebuie doar sa vrei. apropo cati ani ai

| Mrn_Maryan_1995 a răspuns:

Du-te intr-o zona unde stii ca nu le poti accesa, stai acolo o luna doua si dupa vei vedea ca nu o sa mai vrei, dar depinde si cat de usor te lasi ispitita.