| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta nu este tocmai o intrebare. Imi expun parerea si vreau si alte pareri. Nu vreau sa o luati in bataie de joc!
Deci. incepem cu inceputul, povestea care ma roade de cateva ore:
Astazi am mers la Carrefour pentru ceva haine noi [de gura mea au acc parintii]. Dupa ce am facut cumparaturi destul de serioase [mai multe alimente dar in fine] am mers la plaja. Pentru ca noua ni se pare ca e mai aproape mergem la Navodari. Bun. Am parcat masina undeva la umbra [ ce e drept, e drept - era singura masina care era in zona aceea].
Dupa ce ne-am "balacit" am pornit catre masina. Cand sa punem bagajele in portbagaj, tatal meu a observat ceva ciudat. Lipseau sacii de dero [era o promotie si era avantajos asa ca au luat]. Primul gand a fost: " Cred ca l-am uitat in parcare la Carrefour, stiu si eu. Sa faca spatiu in portbagaj a lasat sacii jos si dupa a inchis." FALS!
Tata a mers in drept cu portiera din dreapta-fata si eu in spate [nu in masina]. Apoi a vazut cum era sparta incuietoare [sau ce e aia. ] Si a zis ca ne-a spart masina. M-am gandit asa "Cum sa o sparga doamne? imposibil" FALS!
Apoi am vazut cu ochii mei: Punga de un verde aprins de Terranova- Lipsa! si nu doar atat : cozonac, pui la rotisor -LIPSA!
Simteam ca e o iluzie - ca visez.
Ce naiba? Doar in filme se sparg incuietori cu surubelnita sau agrafa de par.
Si am calculat bagubele cam de -250 de lei [ 2milioane si jumatate] -probabil voua vi se pare o nimica toata. Dar parintii mei sunt oameni buni, muncesc din greu pentru banii aia. Era evident reactia mea. fata lata si am inceput sa plang- lol sunt fff sensibila. si iubeam blugii si tricoul acela crying. Tata ca sa ma calmeze m-a dus inapoi sa imi iau acele haine. Iar acum ma simt un pic vinovata. pentru ca de gura mea am mers.
Partea buna: nu au luat actele gen:buletin, permisconducere si din astea.
Dar si acum tot ma intreb cum au facut`o.
Poate era si vina noastra ca erau "la vedere".
Atunci evident am intrat in panica si am dat un raspuns " Sa nu atingem nimic, sa vina politia sa ia amprente si din astea" - bine am facut din tantar armasar ca nu era cine stie ce. dar totusi angry
Politia? in ziua de azi? NU EXISTA. dorm ca porcii o zi intreaga in loc sa isi faca datoria. [iarna trecuta ni s-a furat bateria/bateriile [habar n-am cate are thinking] de la masina. si again politia doarme.
Oare doar Romania e asa? In alte tari nu se face asa?
Oare chiar Romania e o tara de ciocothinking angry
Acum ca mi-am spus parerea [si m-am calmat, oarecum- nu sunt chiar suparata pentru ca nu au fost pagume extrem de mari, dar considerabil. Am imbracat cu blugi si tricou pe cineva. Si sincer ii doresc tot raul din lume. Ma speriat aceasta situatie]
Astept pareri.
Atentie: Cine ma jigneste pe mine sau intrebarea mea va primi vot: Eronat sau chestii d`astea.
Ofer funda pentru un raspus bun!
Noapte buna!

7 răspunsuri:
| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Romania e o tara ce nu sta prea bine in toate privintele. Povestea ta e una din miile adevarate si o incuietoare se poate sparge cu o agrafa de par dar nu cu o surubelnita! Stii mie mi s-a intamplat asa: Era mama acasa s-a dus la baie era usa neincuiata si un copil a intrat la mine in casa si a luat din portofelul tatei de pe masa 50 de lei. M-am simtit vinovata pentru ca mama a lasat usa deschisa ca sa ma intorc eu de undeva. Fa pauza de shopping un timp ok? Sorry de intamplare stiu cum e si asta e viata! Iti urez o viata frumoasa!

| eurynomus a răspuns:

K te duci la politie k vb cu un pom e acelasi lucru si eu am avut o patanie cu un furt si ce am patit la politie e de domeniul sf, cine ti a spart masina sigur erau niste boschetari daca au furat haleala. asta e Romania tara plina de hoti boschetari

| Elvina a răspuns:

Nu trebuie sa doresti raul altuia. Isi vor primi pedeapsa. Daca sunt hoti vor mai face si alte furturi. Vor fi prinsi la un moment dat.

| IgoToHellForThis a răspuns:

Hoti sunt peste tot.Si mare dreptate ai cu politia! Hotii care fura chestii din astea mai ieftine nici nu se gandesc la varianta ca pot fii prinsi de politie.Pentru niste alimente furate care... stiu sunt platite cu bani munciti dar nu ai chef sa te duci la politie unde si acolo platesti bani si astepti un an sa se rezolve un caz -_-.

| AlinnutSsa a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

De fapt poti sa astepti cred si mai mult si tot nu fac nimic. Cum era un alt raspuns "Fie ca vb cu politistii fie ca vb cu pomii e acelasi lucru". Tot ce fac este sa dea dreptate cui nu trebuie. Mai am o mica povestioara de genul, decat ca oarecum mai grav. Iar politia a dat dreptate romilor angry.
Si nu erau numai alimente. ci si 2 saci de 6kg dero Ariel, punga mea cu haine [bine ca mi-am gasit aceleasi haine sa le recumpar, cred ca faceam o criza daca nu avea acel tricou- pare stupid, nu? si erau o multime de alte alimente dar au luat doar: cozonac, pui la rotisor. Si mai e ceva si mai ciudat. in torpedou era un pachet de tigari nedesfacut si apoi era desfacut si luat din el doar catevathinking ceea ce a fost ciudat. Macar ca nu au luat altceva gen: permis de conducere si alte acte foarte importante. Puteau sa stice si masina, singura lor problema erau ochii din jur. Oricum iti multumesc de raspuns, si sper ca nu te-am plictisit cu raspunsul meu. Vot: inteligent-folositor. Noapte buna!

| Alexandra7201 a răspuns:

Probabil se mai intampla asemena de "accidente" si in alte tari, dar nu atat de des ca in Romania, si da, Romania este o tara de cioco. Romania e o tara frumoasa, dar pacat ca e locuita. Nu ar trebui sa fi foarte suparata, e normal sa-ti para rau, dar nu trebuie sa plangi. Acum incearca sa nu mai ceri bani de la parinti daca nu iti trebuiesc neaparat in urmatoarea perioada, pentru ca ei sa poata sa recupereze banii.

| RalucaNiță a răspuns:

Romania e tara tuturor posibilitatilor!