| andrelutza807 a întrebat:

Am o mare problema si nu stiu ce sa fac. Peste 3 zile am Examenul de Evaluare Nationala la romana,apoi la mate. Si profesorii ne-au zis ca vor fi supraveghetori profesori de-ai nostri(in afara de romana si mate), iar inspectorul va sta doar atunci cand se vor da fisele de raspuns. Ne-au mai zis ca sa ne ajutam cat putem la examen,sa fim uniti. Faza e ca eu sunt printre cele destepte cu medie mare in clasa,iar la toate tezele si simularile pe care le-am dat,colegii m-au stresat sa le dau raspunsurile, iar eu nu m-am concentrat cum trebuie si am luat note mult mai mici decat meritam.Ma tem foarte tare ca asa va fi la examen, mi-e frica rau.Maine se vor da burse si diriga mi-a zis ieri ca sigur voi luaca am 9, 72 si astazi mi-a zis zambind ca nu mai iau.M-a amagit,va dati seama ca aseara deja imi faceam planuri ce imi voi lua de ei. Mi-e foarte frica de examen ca nu ma voi concentra cum trebuie din cauza unor puturosi care acasa decat stau si freaca menta toata ziua,iar eu stau in fiecare zi si nu stiu cat sa mai invat,pentru a fi pregatita cum trebuie pentru ca apoi sa imi ceara raaspunsurile. Daca le voi spune profesorilor, acestia nu vor spune decat sa ma lase in pace, dar nimic mai mult.Si in legatura cu bursa diriginta m-a amagit foarte tare, la fel mi-a facut si anul trecut, cand iarasi nu am luat (se dadeau/dau 10 milioane=1000lei),in clasa a 5a si a6a am luat, dar doar cate 5 milioane.Eu consider ca ar fi trebuit sa ia bursa toti cei care au premiul 1 adica si eu, pentru ca suntem diferentiati de ceilalti,chair daca avem aceeasi medie cu unii care iau. Mama mi-a zis sa fiu eu sanatoasa,ca nu imi trebuie banii lor,dar,va dati seama, ma oftic.V-am zis motivul.Si in legatura cu examenul,a zis sa ma fac ca nu ii aud,dar nu pot face asta,pentru ca nu ma concentrez, la acest examen...nu mai este o simulre! Va rog mult sa ma ajutati in ambele situatii cu niste sfaturi, si va multumesc ca ati citit pana aici! :*

1 răspuns:
| Marcovreacatelmic a răspuns:

Pur si simplu ii ameninti ca ii torni ca iti cer raspunsurile nu conteaza ca trebuie sa fiti uniti si daca ii prinde ca au copiat de la tine poate pici si tu. Eu o zic din propria experienta ca sunt omul nepotrivit la momentul ala nepotrivit