| Chessy a întrebat:

Hei TPU, de ce se iau toți de mine, mă bârfesc. Care e problema, pentru că port aparat auditiv și sunt cam timidă. De ce sunt considerată o bătaie de joc. De cand m-am nascut tot intru în depresie, de mică se iau toți de mine.

Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

Buna,

Am vazut intrebarea ta si voiam sa iti transmit o imbratisare. Mai, tu poarta aparatul auditiv pentru ca te ajuta, altii poarta ochelari si altii poarta aparat dentar. Nu trebuie sa te simti inferioara, lasa-i sa te barfeasca daca asta vor, tu raspunde-le cu blandete pentru ca bunatatea si blandetea e mult mai puternica. Te iubeste Dumnezeu si are grija de tine, ai si ingerasul tau pazitor cu tine si tu te superi? Ai mai, revino-ti, viata asta e frumoasa si tu ca si copil nu ai nevoie nici macar sa auzi de cuvantul depresie, lasa toata negativitatea si fi vesela. Daca se mai iau de tine copiii si te barfesc tu lasa-i in pace si roaga-te la Dumnezeu pentru ei, sa ii ajute Dumnezeu. E plina lumea asta de rautati, oamenii buni si blanzi si iertatori sunt cei care o fac mai buna.

Cand lucrezi la ceva cu drag iti iese bine, cand lucrezi cu repeziciune doar ca sa iasa nu iese deloc bine...

Tu apuca-te de un sport sau de o activitate unde poti sa intalnesti alti copii cu care sa ai ceva in comun si cladeste-ti un viitor frumos inca de pe acum. Nu strica sa citesti mult carti si sa ai habar de multe lucruri din multe domenii.

Depinde de ce esti tu atrasa, poate iti place dansul, poate vrei sa devi medic, poate vrei sa fi pictorita.

Tu sa faci ce iti place si iti este benefic tie si viitorului tau, dar sa nu neglijezi pe aproapele tau, caci in viitor cei care azi te barfesc, te vor stima si vor ajunge sa iti ceara ajutorul. Tu sa nu ii certi, nici sa nu le intorci spatele, ci sa ii ierti, asa cum ne iarta si noua greselile noastre Dumnezeu.

Fi vesela si zambetul sa fie pe chipul tau de cand te trezesti si pana dormi, daca ai o zi mai suparatoare, nu uita de faptul ca Dumnezeu te binecuvanteaza cu fiecare bataie de inima, si in fiecare clipa este cu tine si nu te lasa.

2 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Ignora-i. Ignoranta doare ca o teapa in inima. Eu iti spun sincer, eu nu te consider o bataie de joc. Cred ca esti frumoasa, si eu am fost si poate mai sunt timid dar nu las pe nimeni sa ma faca sa ma simt inferior sau altcumva. Arata-le cine-i ala tare. Nu lasa tot prostul sa te faca sa te simti aiurea, asculta la mine.

| Harley18 a răspuns:

Asa sunt oamenii rai (nu toti)... tu fi puternica si incearca sa nu pui la suflet.